Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Není to jen přírodní zkáza. Za povodně v Česku může i lidská činnost, ukazuje mezinárodní studie

V našem regionu spadlo při nedávných povodních nejvíc srážek v historii měření a jde o čtyřdenní srážkový rekord s velkým náskokem. Tyto srážky zároveň byly nejméně o sedm procent silnější a celkově v této podobě dvakrát pravděpodobnější kvůli člověkem způsobené změně klimatu. Ukazuje to nová a pro Česko přelomová studie, kterou zpracoval mezinárodní tým klimatologů z iniciativy World Weather Attribution.

„Spalování uhlí, ropy a plynu zdvojnásobilo šanci, že takováto událost nastane,“ říká o počasí, kvůli kterému Česko a okolní země zažily letošní ničivé povodně, spoluautorka studie Friederike Ottová.

Klimatoložka z Imperial College v Londýně patří ke světové špičce v oboru tzv. atribučních studií. Ty pravidelně zkoumají právě souvislost extrémních meteorologických jevů s oteplováním planety. Teď vůbec poprvé taková vznikla pro událost na českém území.

Atribuční studie týmu World Weather Attribution vznikají už devět let pro vlny veder, požáry i právě silné deště a povodně. Vědci při tom využívají recenzovanou metodologii a snaží se výsledky přinést co nejrychleji. Obracejí se vždy také na experty z oboru z daného regionu.

Za Česko to byli tentokrát Veronika Šustková a Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu, Petr Skalák z ústavu Czechglobe Akademie věd a Michal Žák, meteorolog a klimatolog České televize a Matematicko-fyzikální fakulty univerzity Karlovy.

Článek je ke stažení zde

Atribuční studie je k dispozici zde

Zdroj: iRozhlas.cz