Na Českém rozhlasu startuje nový projekt Česko 2025, který se bude věnovat největším výzvám a problémům obyvatel. Projekt začíná cenami potravin….
Zástupci zemědělců i obchodníků jsou si poměrně jistí, že do cen potravin bude v budoucnu zřejmě stále víc promlouvat i klimatická změna, kvůli jejímuž zpomalení unijní Zelená dohoda vznikla.
Co vyplynulo ze srovnání cen potravin?
Pro Česko by růst průměrné globální teploty mohl znamenat i to, že některé plodiny vyrostou tam, kde se jim dřív nedařilo. Pro zemědělství ve střední Evropě to podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky může mít pozitivní dopad. Zároveň ale klimatická změna zvyšuje riziko výkyvů počasí. Ať už jsou to jarní mrazíky jako loni nebo dlouhé sucho.
„Není to tak, že by každá epizoda sucha nebo každá povodeň automaticky vedla k nárůstu cen potravin,“ uklidňuje Miroslav Trnka. „Ve chvíli, kdy vypadne jeden produkční region, může ho zastoupit jiný.“ To platí hlavně pro potraviny, které se pěstují i obchodují napříč různými kontinenty jako kukuřice nebo pšenice.
Článek je ke stažení zde
Zdroj: iRozhlas.cz