Mgr. Davina Elena Vačkářová, Ph.D. – vedoucí
Vědečtí pracovníci:
MSc. Tomáš Baďura, Ph.D.
Mgr. Aneta Blažka
Mgr. et Mgr. Jan Daněk, Ph.D.
Mgr. Johana Drlíková
Mgr. et Mgr. Eva Horváthová, Ph.D.
Mgr. et Mgr. Petr Krpec, Ph.D.
Doktorandi:
MSc. Helena Duchková
V naší výzkumné skupině se zabýváme interdisciplinárním výzkumem přírodních systémů, ekonomických mechanismů a environmentálních nerovností, včetně jejich propojení v kontextu globální změny. Zaměřujeme se na analýzu a hodnocení ekosystémových služeb a zkoumáme jejich rozdělení mezi různé sociální skupiny. Výsledky našeho výzkumu se snažíme uplatnit ve strategiích a politikách, aby vědecké poznatky sloužily jako podklad pro informované rozhodování. Naším cílem je porozumět dopadům globální změny na kvalitu života a hledat cesty k udržitelnosti v mezích přírodních kapacit planety.
Výzkumné oblasti
Ekosystémy – Výzkum různých aspektů přínosů přírody lidem včetně ekosystémových služeb, biodiverzity a souvisejících hodnot přírody, včetně jejich začlenění do politik a rozhodovacích procesů. Vývoj nástrojů a metod pro hodnocení ekosystémových služeb s cílem podpořit ochranu přírody, adaptace na klimatickou změnu a udržitelné hospodaření s přírodními zdroji.
Ekonomie – Aplikace konceptů environmentální a ekologické ekonomie k pochopení a kvantifikaci hodnot přírody a hodnocení dopadů ekonomických systémů na ekosystémy a kvalitu lidského života. Zaměření na vývoj inovativních přístupů, jako je účetnictví přírodního kapitálu a alternativní ukazatele udržitelnosti v mezích planetárních limitů.
Environmentální nerovnost – Posuzování spravedlivého rozdělení přínosů ekosystémových služeb a ekonomického rozvoje. Výzkum environmentální spravedlnosti skrze identifikaci a zmírnění nepřiměřených dopadů globální změny a degradace přírody na zranitelné komunity a podpora inkluzivního rozhodování.
Výzkumné cíle
Integrované hodnocení ekosystémových služeb – Vyvíjet a aplikovat nové přístupy ke kvantifikaci ekologických, ekonomických a sociálních hodnot ekosystémů jako podkladů pro udržitelné politiky, firemní strategie a plánovací procesy.
Přírodě blízká řešení a adaptace na globální změnu – Zkoumat a podporovat ekosystémově orientovaná řešení, která propojují environmentální, ekonomické a sociální potřeby. To zahrnuje obnovu ekosystémů a adaptaci měst a krajiny na klimatické změny.
Efektivní a spravedlivé environmentální politiky – Hodnocení environmentálních politik s cílem minimalizovat náklady, maximalizovat přínosy pro společnost a posuzovat spravedlivé rozdělení environmentálních přínosů i zátěží napříč různými aktéry.
Městské ekosystémy, udržitelnost a spravedlnost – Zkoumat roli městských ekosystémů při podpoře rovnosti a kvality života prostřednictvím přírodě blízkých řešení a analyzovat prostorové a sociální rozdělení dopadů ve městech z hlediska udržitelného městského plánování.
Dopady změny klimatu a adaptační strategie – Analyzovat vzájemné interakce mezi klimatickou změnou, ekosystémovými službami a sociální spravedlností. Zaměření na pochopení environmentálních a sociálních zranitelností a vývoj strategií pro adaptaci a minimalizaci rizik v kontextu udržitelného rozvoje.
Spolupráce
Při realizaci našeho výzkumu úzce spolupracujeme s univerzitami, kde se také podílíme na výuce a vedení studentů. Spolupracujeme rovněž s Ministerstvem životního prostředí, Českým statistickým úřadem a dalšími institucemi veřejné správy. Mezi naše partnery patří také nevládní organizace a subjekty ze soukromého sektoru, s nimiž sdílíme odborné znalosti a podporujeme uplatnění vědeckých poznatků v praxi.
Vybrané projekty
Aktuální projekty
LIFE-IP: N2K Revisited, Integrovaný projekt LIFE pro soustavu Natura 2000 v České republice, zvaný Jedna příroda. Projekt přispívá k zachování biodiverzity a podpoře ekosystémových služeb v chráněných územích soustavy Natura 2000.
SELINA, Science for Evidence-based and sustainabLe decIsions about NAtural capital, Horizon Europe. Cílem projektu je poskytnout potřebné nástroje a informace, které pomohou udržet, obnovit a prosadit klimaticky neutrální využívání evropských ekosystémů a jejich služeb.
MAGDES, Role a management opomíjených typů sídelní zeleně pro udržitelný rozvoj sídel v době klimatické změny, Technologická agentura ČR. Cílem projektu je rozvoj a ověřování opatření pro udržitelnou péči o sídelní zeleň v rámci modrozelené infrastruktury sídel a návrh zásad péče k podpoře biodiverzity a ekosystémových služeb.
Ukončené projekty
MAIA, Mapping and Assessment for Integrated ecosystem Accounting, Horizon 2020. Cílem projektu bylo začleňování účetnictví přírodního kapitálu v členských státech EU a na základě Systému environmentálního a ekonomického účetnictví – ekosystémového účetnictví (SEEA-EA).
ESMERALDA, Enhancing ecoSysteM sERvices mApping for poLicy and Decision mAking, Horizon 2020. Cílem projektu byl rozvoj flexibilní metodologie, která podpoří celoevropská a regionální hodnocení ekosystémových služeb ve vztahu ke Strategii biodiverzity EU.
TL01000200 Participativní modelování hodnot ekosystémových služeb ve zvláště chráněných územích, Technologická agentura ČR. Projekt se zaměřoval na participativní modelování a scénáře hodnot ekosystémových služeb ve zvláště chráněných územích pro podporu rozhodování v ochraně přírody.
CultES, TL02000520 Hodnocení a mapování kulturních ekosystémových služeb v krajině, Technologická agentura ČR. Projekt zkoumal, jak lidé vnímají hodnoty přírody a kulturní ekosystémové služby pomocí sociologických, multidisciplinárních a transdisciplinárních metod, s cílem přispět k jejich lepší formulaci a začlenění do strategického plánování a udržitelného využívání krajiny.
LIFE TreeCheck, Green Infrastructure Minimising the Urban Heat Island Effect, LIFE Programme. Projekt LIFE Tree Check pomáhal městům střední Evropy čelit dopadům klimatické změny posilováním zelené infrastruktury, při zohlednění postojů klíčových aktérů a veřejnosti k řešením zaměřeným na zmírnění vln veder a přehřívání měst.
Další významné projekty
UrbanAdapt, Rozvoj strategií přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách měst s využitím ekosystémově založených přístupů k adaptacím, EHP a Norské fondy (2015-2016). Mezinárodní projekt zahájil přípravu adaptačních strategií velkých měst a vytvořil podmínky pro jejich implementaci.
EnviSec, VG20122015091 Integrované hodnocení dopadů globálních změn na environmentální bezpečnost České republiky (2012-2015). Cílem projektu bylo rozvinout integrované hodnocení dopadů globálních změn na environmentální bezpečnost ČR a bezpečnostních rizik pro ekosystémy a jejich služby. Výsledky projektu byly hodnoceny jako vynikající.