Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) vydal 9. srpna svoji Šestou hodnotící zprávu, konkrétně její první část zaměřenou na fyzikální aspekty změny klimatu. Zpráva shrnuje poznání z více než 14 000 vědeckých publikací.

Při této příležitosti Komise pro životní prostředí AV ČR spolupořádala tiskovou konferenci. Tisková konference shrnula hlavní body zprávy:
- Současná měření růstu teplot potvrzují predikce modelů z předchozích hodnotících zpráv IPCC.
- Současná změna klimatu je důsledkem lidské činnosti.
- Dopadem změny klimatu, který je patrný již nyní, je rostoucí frekvence a intenzita extrémních jevů jako jsou přívalové srážky, sucho nebo vlny horka.
- Každá desetina stupně globálního oteplování má dopady na kvalitu života lidí – míru oteplování však můžeme ovlivnit. K dosažení co nejnižšího globálního oteplení do budoucna (ideálně pod 1.5 °C) nám může pomoci následování „uhlíkového rozpočtu“, tedy výpočtu množství skleníkových plynů, které ještě můžeme do atmosféry vypustit, abychom nepřesáhli danou úroveň oteplení.
Jedním z panelistů tiskové konference byl také klimatolog Pavel Zahradníček z CzechGlobe, který zdůraznil, že průměrné teploty v Česku stoupají. Přinášejí negativní důsledky pro zdraví lidí i přírody, jako zvýšený výskyt tropických dnů, sucha, nižší výnosy plodin, nárůst lesních požárů, nízký stav podzemních vod nebo přehřívání měst. Dalšími experty CzechGlobe podílejícími se na komunikaci hodnotící zprávy i dalších biofyzikálních a společenských souvislostí klimatické změny pro média a veřejnost jsou Miroslav Trnka, Zuzana Harmáčková a Julia Leventon .
Více informací o hodnotící zprávě a stručná shrnutí zprávy jsou dostupná na https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/.