Virtuální průvodce infrastrukturou
Hledaní
Aktuality
15.04.
2021Julia Mildorfová Leventon z CzechGlobe se podílela na Zprávě Cambridgské komise pro rozšíření změny chování k udržitelnosti
13. dubna 2021 byla zveřejněna Zpráva Cambridgské komise pro rozšíření změny chování k udržitelnosti přinášející doporučení pro řešení problému klimatické krize. Členkou komise byla rovněž profesorka Julia Mildorfova Leventon z CzechGlobe.
Zpráva apeluje na tvůrce politik, aby svou pozornost zaměřili na největší znečišťovatele ve Velké Británii, zahájili přechod k udržitelnějšímu chování a poskytli dostupné nízkouhlíkové alternativy pro nízkopříjmové domácnosti.
Kurt Christian Kersebaum byl jmenován čestným profesorem Univerzity Georga Augusta v Göttingenu.
Profesor Kersebaum působí na Katedře agronomie Fakulty zemědělských věd Univerzity Georga Augusta v Göttingenu a současně v Oddělení dopadů změny klimatu na agrosystémy v CzechGlobe. Jeho profesním zaměřením je modelování agroekosystémů. Zabývá se interakcí procesů v systému atmosféra- rostlina – půda a simulací dopadů managementu a hraničních ekologických podmínek na výnosy plodin a životní prostředí.
Již třetím rokem se mohou zájemci z řad široké veřejnosti zapojit do monitorování fenologických (vývojových) fází rostlin. Zapojit se může každý, kdo má rád přírodu a dokáže vnímat proměny krajiny kolem sebe. „Ten, kdo se k nám přidá, se poučí o zákonitostech, kterými se příroda řídí a poučí se o růstových fázích klíčových rostlinných druhů naší krajiny, ať jde o stromy, keře nebo polní plodiny. Pro každý druh, který sledujeme, je nutné zaznamenat termín daných fází vývoje (např. termín rašení listů, kvetení stromů, zbarvení či opad listů nebo datum vzcházení či kvetení polních plodin)“, říká Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.
22.03.
2021Rostliny se probouzejí – v době meteorologických extrémů přichází jaro podle „obvyklého“ kalendáře
Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Český hydrometeorologický ústav také v tomto roce v obvyklém čase přicházejícího astronomického jara monitorují nástupy vývojových fází rostlin (tzv. fenologických fází – zkráceně fenofází). Na rozdíl od minulých let, kdy byly průměrné denní teploty vyšší a vývojové fáze rostlin nastupovaly dříve, je tento rok zatím spíše chladnější a reakce rostlin je tím pádem pomalejší.
Do monitorování fenologických fází se již třetím rokem mohou zapojit všichni zájemci z řad široké veřejnosti, kteří mají rádi přírodu a dokáží vnímat proměny krajiny kolem sebe. Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Český hydrometeorologický ústav opět zvou zájemce k pozorování letošního průběhu jara a celé vegetační sezóny, a to prostřednictvím společného projektu www.fenofaze.cz. Ten zajišťuje monitoring vývojových fází vybraných rostlinných druhů v rámci celé ČR.
16.03.
2021Zemědělské sucho překonalo mezi léty 2015-2018 všechny suché periody v posledních dvou tisíciletích
Letní zemědělská sucha, která postihla v posledních letech zvláště střední Evropu, byla ve svém souhrnu závažnější než kterákoliv jiná suchá období za uplynulých 2110 let. K těmto závěrům vědci dospěli ve studii zpracované na základě analýz stabilních izotopů uhlíku a kyslíku v letokruzích dubů převážně z území České republiky. Dokázali pro každý rok rekonstruovat míru nedostatku nebo naopak nadbytku vláhy. Na studii pracoval tým vedený profesorem Ulfem Büntgenem z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Univerzity v Cambridge a publikoval ji časopis Nature Geoscience.