CzechGlobe • Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
ZKOUMÁME BIOSFÉRU...
CzechGlobe • Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
ZKOUMÁME EKOSYSTÉMY...
CzechGlobe • Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
ZKOUMÁME SPOLEČNOST...
CzechGlobe • Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
PRO LEPŠÍ BUDOUCNOST...
CzechGlobe • Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Vítejte v Czechglobe
Vítejte na stránkách CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i.. CzechGlobe je veřejná výzkumná instituce, evropské centrum excelence, zkoumající pomocí nejmodernějšího přístrojového vybavení a postupů probíhající globální změnu, její projevy v atmosféře a dopady na biosféru a lidskou společnost.
Portál monitoringu a předpovědi půdního sucha. Kombinuje data pozemních měření, dynamického
modelu vodní bilance, metod dálkového průzkumu Země a pozorování široké sítě zpravodajů.
Portál zaměřený na popis dlouhodobého vývoje klimatických podmínek, meteorologických extrémů a jejich dopadů na zemědělství, lesnictví, vodní režim a krajinu.
Webové portály pro monitoring a hodnocení stavu vegetace a výnosů, monitoring a předpovědi abiotických a biotických rizik pro zemědělské plodiny a rizik požárů.
Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR – Brno pořádají v Návštěvnickém centru Mušov – Brána do Římské říše přednáškové odpoledne na téma Klimatická změna a zemědělství – historie, příležitosti, adaptace. Akce se koná 14. 10. 2023 od 13:00 hodin.
Stromy pohlcují a účinně odstraňují přízemní ozon z ovzduší, čímž zlepšují jeho kvalitu, nicméně za suchých podmínek ho přijímají méně. Výzkum vědců z CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ale ukázal, že i v období extrémního sucha v roce 2018 se množství odstraněného ozonu nesnížilo a zlikvidovaly ho jiné procesy. Experti to považují za dobrou zprávu.
Evropská výzkumná infrastruktura ICOS, mezi jejíž zakládající členy patří rovněž CzechGlobe, vydala v červenci 2023 druhé číslo Evropského bulletinu o skleníkových plynech – FLUXES. Cílem publikací je upozorňovat tvůrce politik, politické poradce a novináře na aktuální otázky související s klimatem.
11. – 14. 7.2023 se v Brně konala výroční konference FLUXNET, kterou uspořádal CzechGlobe a Mendelova univerzita v Brně. FLUXNET je globální síť tvořená regionálními sítěmi (ICOS z Evropy, Ameriflux, OzFLUX, SAEON, MexFLUX a AsiaFLUX) sdružujícími pracoviště, která se zabývají měřením toků skleníkových plynů kovarianční metodou.
Ve dnech 26.-29. června v Brně uspořádalo Oddělení dálkového průzkumu Země CzechGlobe workshop SCERIN – 10 pod názvem „Současné změny terestrických ekosystémů, změny pokryvu/využití a jejich hnací síly – výzvy pro dálkový průzkum Země a udržitelný management“.