Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Globální oteplování je hrozbou pro existenci orchidejí (Science of the Total Environment)

Orchideje patří mezi nejohroženější rostliny na světě, k čemuž přispívá fakt, že mezi orchidejemi a jejich opylovači existují velmi specifické vztahy. Nejzranitelnějšími jsou druhy závislé na jediném opylovači, mezi které patří Leporella fimbriata. Tato orchidej vyskytující se v jižní Austrálii   je zcela závislá na opylení samci okřídlených mravenců Myrmecia urens, ke kterému dochází díky sexuálnímu šálení orchideje – samec si květ orchideje kvůli jeho podobnosti plete se samičkou a snaží se „ji“ oplodnit, přičemž dojde k opylení orchideje.

Studie týmu vědců vedeného Martou Kolanowskou z CzechGlobe, kterou uveřejnil časopis Science of the Total Environment, se zaměřila na odhad budoucího rozdělení vhodných nik této orchideje a jejího opylovače s využitím tří algoritmů strojového učení. Výsledky ukazují, že v závislosti na algoritmu bude u opylovače docházet k větší či menší ztrátě vhodných nik.

V důsledku globálního oteplování se zároveň s největší pravděpodobností stane, že fáze kvetení orchideje a doba páření mravence nebudou  časově synchronizovány. Tím se sníží pravděpodobnost úspěšné reprodukce druhu Leporella fimbriata a zvýší se tak riziko její extinkce. Článek ke stažení zde