Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

ICOS vydal 2. číslo bulletinu FLUXES

Evropská výzkumná infrastruktura ICOS, mezi jejíž zakládající členy patří rovněž CzechGlobe, vydala v červenci 2023 druhé číslo Evropského bulletinu o skleníkových plynech – FLUXES.  Cílem publikací je upozorňovat tvůrce politik, politické poradce a novináře na aktuální otázky související s klimatem.

Hlavním poselstvím tohoto čísla je varování evropských klimatologů před přílišnou důvěrou ve schopnost přírody zachránit nás před změnou klimatu. Generální ředitel ICOS Werner Kutsch upozorňuje na zranitelnost suchozemských i oceánských ekosystémů jako míst spotřeby uhlíku. Jejich schopnost přijímat a ukládat uhlík se vlivem lidské činnosti i klimatické změny snižuje.

Publikace se podrobně věnuje lesním ekosystémům v EU, jejichž schopnost ukládat uhlík se za posledních deset let snížila o třetinu.  Některé lesy se dokonce staly zdrojem uhlíku.  Podle Manuela Acosty z CzechGlobe k tomu kromě těžby dřeva a přirozeného stárnutí lesů přispívá klimatická změna a s ní spojená větší rizika výskytu period sucha, požárů, ale i škůdců.

Materiál si rovněž všímá potenciálu oceánů a pobřežních ekosystémů poutat uhlík a významná kapitola je věnována emisím skleníkových plynů ze zemědělství, které nelze eliminovat odbouráním fosilních paliv. V souvislosti s tím je zmiňován způsob uhlíkového zemědělství.

V současné době je Evropském parlamentu projednáván systém certifikace pohlcování uhlíku, který by měl podpořit využívání inovativních řešení pro zachycování, recyklaci a ukládání CO2 zemědělci, lesníky a průmyslovými odvětvími. Právě data a znalosti vědců ICOS nabízejí velký potenciál, který lze při vytváření monitorovacího systému příjmu a ukládání uhlíku potřebného pro certifikaci pohlcování uhlíku využít.

Bulletin FLUXES ke stažení