Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Jakou budoucnost přinese změna klimatu českému zemědělství?

Za účasti 180 hostů z řad zpravodajů a uživatelů portálu InterSucho, zástupců Ministerstva zemědělství ČR, Agrární komory, Zemědělského svazu ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR a dalších organizací se  3. února ve Větrném Jeníkově  konal seminář Omezování dopadů a předpověď zemědělského a lesnického sucha v České republice.

Diskusní setkání se věnovalo zejména aktuálnímu stavu sucha v České republice a jeho dopadům v kontextu posledních pěti let. Na příčiny sucha a možné dopady upozornil profesor Zdeněk Žalud, který uvedl, že za problémy českého zemědělství související se suchem může ze 70 procent změna klimatu a z 30 procent stav krajiny. A vzhledem k tomu, že dosavadní měření i modely podle něj nenaznačují, že by se změnil trend globálního oteplování, je na místě přemýšlet o tom, v jakých regionech má zemědělství budoucnost a kde podmínky nebudou tak vhodné jako v minulosti.

Zástupci týmu InterSucho  z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzizy  představili inovaci stejnojmenného portálu a rovněž nový portál Agrorisk, jehož spuštění plánují v polovině letošního roku. Díky modelům zde dokážou předpovědět, jaké hrozí porostům riziko od biotických i abiotických činitelů. Tedy jaké je riziko chorob a škůdců a také meteorologických extrémů, jakými jsou mrazy, silný vítr nebo kroupy.

Součástí akce byl rovněž křest knihy Zemědělské sucho v České republice – vývoj, dopady a adaptace. Kniha byla vydána ve spolupráci s Agrární komorou ČR a zaměřuje se na problematiku sucha a možné adaptace v praxi malých a středních podniků. Jednotlivé kapitoly knihy přehledně popisují jak historii a příčiny zemědělského sucha, tak samotný portál InterSucho jako nástroj pro monitoring. Závěrečné kapitoly knihy se pak věnují  adaptacím v oblastech agrotechniky, plodin, závlah a dalších.