Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Julia Mildorfová Leventon z CzechGlobe se podílela na Zprávě Cambridgské komise pro rozšíření změny chování k udržitelnosti

13. dubna 2021 byla zveřejněna Zpráva Cambridgské komise pro rozšíření změny chování k udržitelnosti  přinášející doporučení pro řešení problému klimatické krize. Členkou komise byla rovněž profesorka Julia Mildorfova Leventon z CzechGlobe.

Zpráva apeluje na tvůrce politik, aby svou pozornost zaměřili na největší znečišťovatele ve Velké Británii, zahájili přechod k udržitelnějšímu chování a poskytli dostupné nízkouhlíkové alternativy pro nízkopříjmové domácnosti.

Komise uvedla, že zatímco snaha o řešení klimatické krize bude vyžadovat změnu chování každého jednotlivce, odpovědnost za současný stav není rozložena rovnoměrně. Téměř za polovinou růstu absolutních globálních emisí v letech 1990 až 2015 totiž odpovídá pouze 10% populace, přičemž nejbohatších 5% přispělo více než třetinou emisí. Právě tato „elita znečišťovatelů“ by měla razantně změnit životní styl pro to, aby bylo stále reálné udržet globální oteplování do konce století pod hranicí 1,5 °C

Nízkopříjmovým domácnostem by změnu chování měl umožnit rozvoj nové infrastruktury, která jim poskytne nízkouhlíkové alternativy v souvislosti s dopravou a cestováním, bydlením, využíváním energií a také se zabezpečením potravin.

Ve Velké Británii již Zpráva vyvolala velkou pozornost médií. Mimo jiné poukazuje na to, že ve stejné době, kdy se Velká Británie připravuje hostit klimatický summit COP 26, podporuje prostřednictvím daňových úlev některé z největších znečišťovatelů životního prostředí.
Zpráva je ke stažení zde