Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Klimatická změna a válka na Ukrajině mají stejné kořeny, říká ukrajinská zástupkyně u IPCC

Klimatická změna nás ohrožuje čím dál víc a státy nedělají dost pro to, aby se na sílící dopady připravily, varuje nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu OSN (IPCC), která vyšla tento týden ve stínu ruské invaze na Ukrajinu. Konflikt ovlivnil i přípravu dokumentu, který schvalují zástupci 195 zemí světa.

Druhá část v pořadí 6. hodnotící zprávy nese název „Zranitelnost, adaptace a dopady“ a byla představená tento týden v Ženevě. Shrnuje informace o dopadech postupující klimatické změny podnícené lidmi i o možnostech, jak se co nejlépe přizpůsobit a navyšovat klimatickou odolnost. Poslední citované studie pocházejí z loňského září.

Dokument opisuje sílící extrémní projevy počasí a klimatu v moři i na souši. Vlny veder, požárů, sucha, záplav i extrémních srážek nebo zrychlující růst oceánské hladiny v důsledku přispívají k humanitárním krizím a vysídlování lidí po celém světě.

Podstatná část se věnuje  vzájemně provázaným rizikům vyvolaným nárůstem teploty spojeným s vodou. Z pohledu Česka je to především sucho. „Pětileté sucho, které v Česku skončilo v roce 2019, bylo z pohledu starších záznamů výjimečné za přinejmenším posledních 200 let,“ upozornil bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe  s tím, že tento extrém ovšem bude v budoucnu relativně častý a pojí se s ním kaskáda nežádoucích důsledků, mezi které patří i kůrovcová kalamita a požáry.

Celý článek je ke stažení zde

Zdroj: iRozhlas.cz