Stromy pohlcují a účinně odstraňují přízemní ozon z ovzduší, čímž zlepšují jeho kvalitu, nicméně za suchých podmínek ho přijímají méně. Výzkum vědců z CzechGlobe – Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ale ukázal, že i v období extrémního sucha v roce 2018 se množství odstraněného ozonu nesnížilo a zlikvidovaly ho jiné procesy. Experti to považují za dobrou zprávu.
Evropská výzkumná infrastruktura ICOS, mezi jejíž zakládající členy patří rovněž CzechGlobe, vydala v červenci 2023 druhé číslo Evropského bulletinu o skleníkových plynech – FLUXES. Cílem publikací je upozorňovat tvůrce politik, politické poradce a novináře na aktuální otázky související s klimatem.
11. – 14. 7.2023 se v Brně konala výroční konference FLUXNET, kterou uspořádal CzechGlobe a Mendelova univerzita v Brně. FLUXNET je globální síť tvořená regionálními sítěmi (ICOS z Evropy, Ameriflux, OzFLUX, SAEON, MexFLUX a AsiaFLUX) sdružujícími pracoviště, která se zabývají měřením toků skleníkových plynů kovarianční metodou.
Ve dnech 26.-29. června v Brně uspořádalo Oddělení dálkového průzkumu Země CzechGlobe workshop SCERIN – 10 pod názvem „Současné změny terestrických ekosystémů, změny pokryvu/využití a jejich hnací síly – výzvy pro dálkový průzkum Země a udržitelný management“.