Týden Akademie věd ČR je největším vědeckým festivalem v České republice. Zahrnuje akce na pracovištích, přednášky, výstavy, vědecké kavárny… V letošním roce se akce bude konat ve dnech 4. – 10. listopadu. Zajímavý program pro školy a veřejnost připravil také CzechGlobe. Těšit se můžete na exkurze – komentované prohlídky i na zajímavé přednášky, a to 5. listopadu 2024.
Poslední pátek v září patří už tradičně Noci vědců. Stejně tomu bude i v pátek 27. září 2024. Tématem letošního ročníku Noci vědců jsou Proměny. Tentokrát se CzechGlobe do akce zapojí spolu s dalšími 18 institucemi z oblasti zemědělských věd a výzkumu v Národním zemědělském muzeu v Praze, kde přednášku „Byl vynález ruchadla výhrou, nebo prohrou pro půdu?“ bude prezentovat Karel Klem.
S velkým problémem sucha se potýká Jihomoravský kraj stejně jako Dolní Rakousko. Proto Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství zpracují dvě studie, jejichž přípravu ve středu schválila vláda. Mají za cíl prozkoumat možnosti řešení a adaptace na klimatickou změnu a s tím související sucho v oblasti řeky Dyje. Jedním z možných řešení je propojení řek Dunaj a Dyje, které by do oblasti Jihomoravského kraje přivedlo více vody. O tomto řešení jedná zároveň Jihomoravský kraj s představiteli z Dolního Rakouska, a proto mají studie prozkoumat také přínos tohoto řešení.
Změna klimatu je jedním z největších globálních problémů, kterým dnes čelíme. Přiblížit příčiny a projevy současné změny klimatu a možnosti, jak se s nimi vyrovnat nejen v České republice, ale také v Brně samotném, je cílem výstavy Změna klimatu – Poznej, pochop a pomoz. Výstavu společně připravily Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, Magistrát města Brna a Masarykova univerzita.
Pět zástupců projektů podpořených z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) bylo vybráno do letošního kola soutěže REGIOSTARS. A jeden z nich se nyní dostal mezi 25 finalistů, kteří v říjnu v Bruselu představí své projekty odborné porotě a publiku v rámci Evropského týdne regionů a měst. Projekt SustES, podpořený z výzvy OP VVV Excelentní výzkum, jehož řešitelem je Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i., přinesl vznik nového výzkumného programu a mezinárodního týmu expertů, kteří se s důrazem na region střední Evropy věnují tématu změny klimatu. A právě úspěchy v této oblasti ho řadí mezi nejlepší projekty v kategorii Zelená Evropa.