Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Málo vody a vedra 40 °C. Experti o „zlém“ teplotním scénáři pro Česko i naději na zlepšení

Světu je příliš velké teplo a bude hůř. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), která byla zveřejněna na konci března. Podle ní naše planeta dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia již v příštím desetiletí, jelikož současná opatření nejsou dostatečná. Jak bude vypadat život v Česku, pokud se něco drasticky nezmění? Podle expertů nás nic příjemného nečeká.

Oteplení o 1,5 stupně Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí je považováno za bod zlomu, po kterém dojde k nevratným škodám ekosystémů po celém světě.Podle zprávy to zatím vypadá, že planeta tuto hodnotu pokoří, a to ještě mnohem dříve, než se čekalo. Co hůř, aktuální opatření jsou nastavena tak, že směřují spíše na oteplení o 2,5 stupně Celsia a více, tedy daleko za první bod zlomu.

Podle ředitele Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Michala V. Marka je to dáno mimo jiné tím, že lidé si ještě pořád myslí, že tragické následky oteplování nastanou až za dlouho. „Bohužel stále naše civilizace používá myšlenkový postup, který bych nazval dluhová mentalita. ‚Ono to přijde až za pár let‘ ale to je špatně,“ upozorňuje Marek.

Celý článek je ke stažení zde

Zdroj: Blesk.cz