Exkurze 9:00; 10:00 hod.
Pracoviště ÚVGZ – CzechGlobe v Brně je vybaveno špičkovým přístrojovým vybavením. Při návštěvě izotopové laboratoře se dozvíte, k čemu všemu lze použít izotopovou analýzu, k vidění budou také růstové komory, které nám umožňují rostliny adaptovat na podmínky, za jakých rostly v minulých dobách, nebo jaké se očekávají např. za 100 let. Uvidíte, jak funguje termokamera, kterou využíváme k měření rozložení teploty a budete mít možnost získat svůj vlastní termovizní snímek. Zájemcům umožníme také virtuální prohlídky našich dalších experimentálních pracovišť.
Přednášky
Letecký dálkový průzkum pomocí hyperspektrálních a LiDARových dat
10:00 hod.; Ing. Tomáš Fabiánek
Hyperspektrální snímkování v ÚVGZ zajišťuje Letecká laboratoř DPZ představovaná leteckým nosičem Cessna se zabudovanými hyperspektrálními skenery. Ta umožňuje pořizovat data ve velmi podrobném prostorovém i spektrálním rozlišení. Snímky mají široké spektrum využití od úzce profilovaných ekofyziologických analýz (fotosyntéza, množství vody v pletivech rostlin), půdních analýz (množství uhlíku, dusíku, minerálů) až po podklady pro ekosystémová hodnocení krajiny v rámci globální změny klimatu.
Změna programu
Klima se vždy měnilo, tak se nic neděje…nebo ano?
11:00 hod.; Dr. Jiří Jakubínský
Celý svět čelí neustále nejrůznějším dopadům klimatické změny a žádná z existujících, vědecky podložených predikcí, nepředpokládá, že by se současný trend vývoje klimatu měl v nadcházejícím období zastavit či zcela zvrátit. Jaké jsou příčiny současného stavu klimatického systému Země, na jaké dopady se máme připravit v našich středoevropských podmínkách a co můžeme udělat, abychom tyto dopady pomohli zmírnit?
Kontaktní osoba pro registraci: Zuzana Černá, e-mail: cerna.z@czechglobe.cz,
M: 773 752 858
Při registraci uveďte čas exkurze a název přednášky.