Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Migrace zvířat na sever už nemusí být výhodná, varují odborníci

Migrace zvířat za účelem reprodukce do severních zeměpisných šířek odedávna spoléhala na řadu výhod včetně zajištění většího množství sezónně dostupné potravy, menšího ohrožení parazity a nižší predace během reprodukce v porovnání s oblastmi okolo rovníku. Tyto důležité výhody migrace jsou  však aktuálně výrazně narušovány klimatickými změnami a působením člověka. To přináší negativní důsledky pro populace migrujících zvířat i celé ekosystémy. K tomuto závěru došel mezinárodní tým vědců pod vedením Dr. Vojtěcha Kubelky, který je vědeckým pracovníkem Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, ve studii zaměřené na sledování narušení přínosu migrace u ptáků, savců a hmyzu, publikované v časopise Trends in Ecology and Evolution.

Tisková zpráva ke stažení  


„Zlomené křídlo“ u Kulíka kanadského (Charadrius semipalmatus) má od hnízda odehnat potenciálního predátora (V. Kubelka, Barrow, Aljaška 2012)

Samec kriticky ohroženého Jespáka lžícozobého (Calidris pygmaea) na hnízdišti. Tento druh v poslední době trpí vyšší mírou predace hnízd (V. Kubeka Čukotka, arktické Rusko 2015)

„Zlatá mláďata“ Kulíka hnědokřídlého (Pluvialis dominica) se přizpůsobují okolí, aby nelákala predátory (V. Kubelka,  Barrow, Aljaška 2012)

Liška obecná (Vulpes vulpes) je obecným predátorem šířícím se na sever a zvyšujícím  tlak predátorů na arktické tažné ptáky (V. Kubelka,  Arktické Finsko 2019)

Motýl Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus) je dálkově migrující hmyz, který je v poslední době více negativně ovlivňován parazity prvoky (V. Kubelka)

Samec kriticky ohroženého Jespáka lžícozobého (Calidris pygmaea) na hnízdišti. Tento druh v poslední době trpí vyšší mírou predace hnízd ( V. Kubelka, Čukotka, arktické Rusko 2015)