Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Miroslav Trnka hostem Interview ČRo Plus

Na protestech zemědělců často nechybí transparent proti Zelené dohodě pro Evropu. Snaha dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 je podle mnoho z nich likvidační i přes to, že změny klimatu pociťují nejcitelněji. „Mezi lety 2014 a 2020 panovalo mimořádné období sucha a někteří zemědělci bojovali s tím, aby vůbec měli píci. Čelíme změnám, které lze přičíst na vrub zvyšujícím se koncentracím skleníkových plynů,“ tvrdí klimatolog Miroslav Trnka.

Klimatická změna se projevuje i v letošní sezoně, zejména v nížinách začínají fenologické fáze u rostlin o tři týdny dříve, což je činí zranitelné vůči pozdním mrazům. Zemědělci tohle všechno vidí, zároveň se ale ocitají pod dvojitým tlakem.

„Za normálních okolností by dokázali opatření na zmírnění jejích dopadů absorbovat vcelku dobře, ale ruská invaze na Ukrajinu rozkolísala agrární trhy, uvolnil se dovoz plodin z Ukrajiny i jiných částí světa. To působí jako dvojitý tlak: je zde růst nákladů a současně kolaps cen, který se neprojevuje u spotřebitelů, ale v primární výrobě je znát,“ podotýká Trnka.

Interview si můžete poslechnout zde

Zdroj: ČRo Plus (iRozhlas)