Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Monitorovat vývojové fáze rostlin může nyní také veřejnost

Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Český hydrometeorologický ústav představují společný projekt  Fenofáze, který zajišťuje monitoring vývojových (fenologických) fází vybraných rostlinných druhů na území České republiky. Monitoring, který doposud prováděli pozorovatelé ČHMÚ a univerzitní studenti, se nyní otvírá také  široké veřejnosti.

Zapojit se můžete také Vy, a to na portálu www.fenofaze.cz . Monitorování tzv. fenologických fází rostlin nevyžaduje žádné speciální vybavení a zapojit se může kdokoliv, kdo má rád přírodu a krajinu kolem sebe pravidelně navštěvuje a dokáže vnímat její proměny. Noví pozorovatelé se poučí o zákonitostech, kterými se příroda řídí a také o růstových fázích klíčových rostlinných druhů naší krajiny, ať jde o stromy, keře nebo polní plodiny. Pro každý sledovaný druh budou zaznamenávat termín daných fází vývoje – např. termín rašení listů, kvetení stromů, zbarvení či opad listů nebo datum vzcházení či kvetení polních plodin.

Kvalitní data o nástupu fenologických fází umožní lépe využít družicové snímky a odlišit od sebe proměny krajiny v důsledku nástupů fenologických fází a např. výskytu škůdců, chorob nebo důsledků znečištění.

„Fenologická pozorování mají v rámci práce ČHMÚ dlouhou tradici sahající až do 20. let minulého století a jsou nedílnou součástí naší práce. Pozorování vhodně doplňují klimatická pozorování o sledování jejich dopadů na rostliny, což je velmi důležité pro zemědělství a lesnictví, ale i pro monitoring pylových alergenů v ovzduší. Jsem velice rád, že v současné době propojujeme naši práci s kolegy z AV ČR a tím doplňujeme stávající fenologickou síť o další kvalitní pozorování.“ uvedl Mark Rieder, ředitel ČHMÚ.

Význam fenologické práce z hlediska studia klimatické změny vyzdvihl také prof. Michal V. Marek, ředitel Ústavu výzkumu globální změny AV ČR: „Nejen v rámci ČR, již vznikla řada vědeckých prací, které dokumentují stav české krajiny právě z hlediska načasování fenologických fází. Je zde významný a jasně zřetelný posun termínů fenologických fází do dřívějších dat právě v reakci na stav počasí. Proto vnímám fenologii jako nedílnou součást naší práce při studiu dopadů klimatické změny na okolní přírodu a zároveň jsem velmi potěšen, že právě projekt Fenofaze.cz je otevřen také široké veřejnosti a problematiku klimatické změny tak přibližuje české společnosti.“