Co se děje s naší českou krajinou, jak a proč ji ničíme? Čím se liší česká zemědělská krajina od té rakouské? Poslechněte si podcast s přírodovědcem Jakubem Hruškou (CzechGlobe) o lesních a vodních ekosystémech…
Rok mrazů, veder a extrémních lijáků. Děje se něco mimořádného nebo se jen historie opakuje? Které jevy přírody už dokážeme předvídat a jak přesně? Jedním z hostů v pořadu Fokus Václava Moravce v dílu Počasí a člověk byl také bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe. Tato část pořadu je ke zhlédnutí zde
Týden Akademie věd ČR je největším vědeckým festivalem v České republice. Zahrnuje akce na pracovištích, přednášky, výstavy, vědecké kavárny… V letošním roce se akce bude konat ve dnech 4. – 10. listopadu. Zajímavý program pro školy a veřejnost připravil také CzechGlobe. Těšit se můžete na exkurze – komentované prohlídky i na zajímavé přednášky, a to 5. listopadu 2024.
Poslední pátek v září patří už tradičně Noci vědců. Stejně tomu bude i v pátek 27. září 2024. Tématem letošního ročníku Noci vědců jsou Proměny. Tentokrát se CzechGlobe do akce zapojí spolu s dalšími 18 institucemi z oblasti zemědělských věd a výzkumu v Národním zemědělském muzeu v Praze, kde přednášku „Byl vynález ruchadla výhrou, nebo prohrou pro půdu?“ bude prezentovat Karel Klem.
S velkým problémem sucha se potýká Jihomoravský kraj stejně jako Dolní Rakousko. Proto Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství zpracují dvě studie, jejichž přípravu ve středu schválila vláda. Mají za cíl prozkoumat možnosti řešení a adaptace na klimatickou změnu a s tím související sucho v oblasti řeky Dyje. Jedním z možných řešení je propojení řek Dunaj a Dyje, které by do oblasti Jihomoravského kraje přivedlo více vody. O tomto řešení jedná zároveň Jihomoravský kraj s představiteli z Dolního Rakouska, a proto mají studie prozkoumat také přínos tohoto řešení.