Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

POVODNĚ TYPU GLOF V HLEDÁČKU NATIONAL GEOGRAPHIC

Povodně z ledovcových jezer (povodně typu GLOF) přitahují ve světle změny klimatu a ústupu zalednění stále větší pozornost vědců po celém světě (viz https://www.nat-hazards-earth-syst-sci.net/18/813/2018/) a jsou také jedním z výzkumných témat řešených na CzechGlobe. Ve svém dubnovém vydání si této problematiky všímá také magazín National Geographic.

Konkrétně se článek Robina G. Andrewse věnuje nedávno publikované studii ve které tým švýcarských a čínských vědců pod vedením Simona Allena (University Zurich) vyhodnocuje riziko povodní typu GLOF v oblasti Tibetské náhorní plošiny (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095927319301501). Pomocí automatické procedury bylo identifikováno 1291 ledovcových jezer a byla vyhodnocena jejich náchylnost k povodni GLOF. Zároveň byla vyhodnocena expozice komunit vůči této hrozbě, přičemž autoři studie poukazují na fakt, že 16% identifikovaných jezer má potenciál komunity ohrozit v případě povodně, a to zejména v krajích Jilong, Nyalam a Dingri. Některá jezera pak představují přeshraniční hrozbu pro sousední Nepál.

Článek v National Geographic přináší komentáře k těmto zjištěním a další pohledy na dosažené výsledky, přičemž za CzechGlobe se k problematice vyjádřil Adam Emmer, které se tématu povodní typu GLOF a objasnění jejich výskytu v čase a prostoru dlouhodobě věnuje (viz také https://www.the-cryosphere.net/12/1195/2018/), v současné době v rámci postdoc stipendia AV ČR. Článek je zakončen symbolickým rčením o tikajících hodinách a připomenutím, že pouze úzká spolupráce mezi místními komunitami, politiky a vědci může vést k úspěšnému zamezení rizika katastrof.