Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Rekordní množství skleníkových plynů

Další rekordní rok a stále se zrychlující nárůst koncentrace skleníkových plynů v ovzduší, konkrétně u toho nejvýznamnějšího, oxidu uhličitého, byla v roce 2018 průměrně 407,8 ppm, to znamená, že se za posledních zhruba padesát let zvýšila o čtvrtinu. Data zveřejnila Světová meteorologická organizace. Vědci zároveň varovali, že stoupající množství skleníkových plynů v atmosféře nenávratně změní klima.

„Skleníkový jev je přirozenou vlastností atmosféry. Kdyby ho nebylo, tak je tady na planetě mínus patnáct“, říká v reportáži k tématu Michal V. Marek.  Když je jich příliš, život naopak ohrožují.

Aleš Farda  dodává: „Obáváme se, že ty emise skleníkových plynů, nejen z průmyslu, ale i z dopravy a třeba i ze zemědělství, budou nějakým způsobem akcelerovat nežádoucí změny, které v klimatickém systému pozorujeme. A budeme si muset zvyknout, že počasí v nově se tvořícím klimatu bude divočejší, bude mít více extrémů. Zpomalení nárůstu emisí skleníkových plynů by se dalo dosáhnout právě  omezením využívání  fosilních paliv a mám na mysli zejména uhlí, které je v tomhle tím nejvíce škodlivým faktorem. Samozřejmě do budoucna se zřejmě i v Číně a Indii začne prosazovat k přírodě a ke klimatu šetrnější technologie jako je zejména solární energetika, respektive úspory využívané energie. Nicméně evidentně ještě nějakou dobu budeme muset trpět to, že emise skleníkových plynů zejména v těchto zemích porostou.“

Reportáž je ke zhlédnutí zde, stopáž od 0:55

Zdroj: ČT24