Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Stanislav Juráň se stal držitelem ceny Otto Wichterleho

Mezi čtyřiadvacet výrazných mladých vědeckých talentů, kteří dnes získali prestižní ocenění Akademie věd ČR: Prémii Otto Wichterleho pro rok 2023, se zařadil Stanislav Juráň z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v pražské Lannově vile a ceny laureátům předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Stanislav Juráň se zabývá fyziologií rostlin a chemií atmosféry a zaměřuje se především na toky přízemního ozónu a těkavých organických látek biogenního původu. Přízemní ozón, který vytvářejí těkavé organické látky spolu s oxidy dusíku, totiž způsobuje alergie, respirační onemocnění nebo předčasnou úmrtnost.  

Přízemní ozón ale také výrazně snižuje efektivitu fotosyntézy a to, jak se ukládá uhlík v rostlinách (fixace uhlíku). Stanislav Juráň to dokáže nejen změřit, ale zpracovat i do přesných modelů, a tím stanovit míru snížení fixace uhlíku v různých ekosystémech. Podílel se také na certifikované metodice, která zjišťuje vliv městské vegetace na zachytávání znečištění. 

V Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe pracuje Stanislav Juráň od roku 2013, s přestávkami na doktorské studium v Římě na Radě pro výzkum pro experimenty v zemědělství a po dokončení doktorátu na rakouské Univerzitě v  Innsbrucku. V Laboratoři ekologické fyziologie rostlin se nyní věnuje modelování toku ozónu s dopady na vegetaci a roli těkavých organických látek v atmosféře a jejich vztah k biosféře.