Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Stromy si umí aktivně přizpůsobovat své okolí. Zvyšují si tak šance přežít

Stromy dokážou pro své přežití udělat více, než si vědci dosud mysleli. Například buky si umějí udržovat v půdě dostatečné množství živin. Při výzkumu vědci také zjistili, že pokud žijí různé druhy stromů pospolu, dokážou prostředí přizpůsobovat ke společnému prospěchu. Je to další z mnoha argumentů, proč jsou odolnější lesy smíšené na rozdíl od monokulturních.

Jak stromy fungují ve vztahu ke svému prostředí a jak jsou schopné ho samy ovlivňovat, je klíčové pro vytváření nových lesů. Ty by měly lépe odolávat klimatické změně.

„Ukázalo se, že každá dřevina si specificky upravuje půdní prostředí tak, jak jí to nejvíce vyhovuje. Buk si udržuje vysoký obsah živin v půdě, naopak smrk má půdu pod svou korunou nejchudší. Rostou-li tyto dřeviny pospolu, vytvářejí variabilní půdní prostředí a tím dokážou společně čelit měnícím se podmínkám mnohem lépe, než když jsou pěstovány jednotlivě v monokulturách,“ vysvětlil Filip Oulehle z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR – CzechGlobe a České geologické služby, který výzkum vedl.

Článek je ke stažení zde

Zdroj: Česká televize