Fakta jsou zcela nekompromisní. Dokládají, že zprávy typu, jak jedna erupce sopky vyprodukovala tolik CO2 jako lidstvo za celou svou existenci, jsou jen mnohokrát opakovaným nesmyslem.
Sucho ve Španělsku, katastrofální povodně v Itálii, vedra v Evropě i Asii, potápějící se ostrovy. To jsou příklady událostí a zpráv, kterým jsme se věnovali v poslední době a které budou kvůli změně klimatu stále častější a horší.
Globální oteplování a změny klimatu už totiž dávno nejsou věci názoru. O jejich reálnosti, současných dopadech a budoucích hrozbách existují neprůstřelné vědecké důkazy.
Nejsledovanějším údajem je v tomto ohledu zvyšování globální průměrné teploty od předindustriální éry, které momentálně činí asi 1,2 °C.
„Průměrná teplota sama o sobě nemá příliš vypovídající hodnotu, důležité jsou v jejím rámci odchylky, které mohou být extrémní, a právě v rámci těchto extrémních odchylek dochází k velkým škodám a nežádoucím změnám v naší přírodě,“ řekl k tomu Seznam Zprávám klimatolog Aleš Farda z Ústav výzkumu globální změny AV ČR. „Typicky právě třeba dosavadní změna o ‚pouhý‘ 1,2 °C v průměru na Zemi v našem případě znamená, že tu můžeme mít dlouhá období sucha a veder, kdy teploty jsou třeba až 10 °C nad dlouhodobým normálem a neprší několik týdnů,“ dodal.
Článek je ke stažení zde
Zdroj: Seznam Zprávy.cz