Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

V beskydských sklenících roste čtvrtá generace stromů, slouží vědcům k výzkumu

Už 35 let vědci ze společnosti CzechGlobe zkoumají ve sklenících na Bílém Kříži v Beskydech vliv oxidu uhličitého na růst stromů. Zjistili, že vyšší množství plynu porostům prospívá.

„Díky výzkumům v kultivačních sférách, jak skleníky nazýváme, jsme v praxi prokázali, že vyšší koncentrace oxidu uhličitého zvyšuje fotosyntézu. Stromy a jejich kořeny rostou rychleji a dokážou lépe hospodařit s vodou,“ shrnul výsledky vedoucí laboratoře fyziologie rostlin společnosti CzechGlobe Otmar Urban.

To vše za podmínek, kdy stromy mají dostatek minerální výživy. „V tuto chvíli máme ve sférách již čtvrtou generaci smrků a buků a i na této, zatím poslední skupině je zřetelně vidět, že CO2 je pro ně něco jako hnojivo, po kterém rostou lépe,“ sdělil Urban.

Skleníky nejsou jediným výzkumným pracovištěm na Bílém Kříži. Dalších asi dvacet vytipovaných smrků určených k výzkumu roste v lese pod nimi. Od běžných stromů je lidé rozeznají podle toho, že je na nich dendrometr, tedy přístroj detekující změny v obvodu kmene v řádu mikrometrů. Zatímco skleníky jsou v republice jediné, skupina stromů je součástí sítě DendroNetwork, kde je v rámci celého Česka dalších sto podobných skupin.

„Každý dendrometr, který tu vidíte, co třicet minut zaznamenává, jak strom takzvaně pulsuje, tedy jak kmen nabobtnává vlivem růstu, nebo se smršťuje v reakci na sucho,“ uvedl ekofyziolog Jan Krejza, jenž stromy denně sleduje.

Článek je ke stažení zde

Zdroj: iDnes.cz