Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

V českých sadech jde k zemi milion stromů. Tuzemská jablka jsou na odpis

Po výtečné loňské úrodě paradoxně do sadů v Česku najíždějí bagry. Pěstitelé letošní zimu využili k rekordnímu kácení ovocných stromů. Zemědělská společnost Úsovsko ze Šumperska se v době vegetačního klidu zbavuje dřevin na ploše asi dva krát dva kilometry.

Vědci upozorňují, že ovocné stromy v krajině plní kromě produkce potravin řadu dalších funkcí. „Ať již jde o biodiverzitu spojenou především s výskytem hmyzu a ptáků, často jsou klíčovým prvkem diverzifikace krajiny a významně podporují i půdoochrannou funkci,“ popsal bioklimatolog Zdeněk Žalud z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Doplnil, že jako součást větrolamů omezují větrnou erozi a jsou schopné zadržet přívalové srážky. „A když si vzpomenu na tisíce lidí navštěvující třeba kvetoucí mandloňové sady na Hustopečsku, sady nabízí i funkci estetickou, rekreační a v neposlední řadě i vzdělávací,“ dodal.

Každý strom, hájek, les i sad podle něj plní v krajině i klimatickou funkci. „Platí, že jsou zásadním prvkem pro mikroklima svého okolí. Jde především o ochlazovací efekt, kdy strom nabízí stín pro půdu, tím snižuje její povrchovou teplotu, současně redukuje rychlost větru a omezuje neproduktivní výpar, což všechno vede k udržení vody a života v krajině,“ vysvětlil odborník.

Článek je ke stažení zde

Zdroj: Seznam Zprávy.cz