Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Vědci z CzechGlobe a COP 28

Zuzana Harmáčková a Tomáš Baďura hosty 90´ČT24

Klimatická konference v Dubaji se koná na konci rekordního roku. Světová meteorologická organizace už potvrdila, že bude nejspíš nejteplejším v historii měření. I když žádný samostatný rekord s klimatickou změnou přímo spojit nemůžeme, trend ano. A právě trend postupného oteplování se budou snažit vědci s politiky zvrátit.
Klíčovou roli hraje koncentrace skleníkových plynů. Proč to tak je a jak by vypadala Země bez nich? Tématu se věnovala 90´ČT24. Hostem Daniela Stacha byli Zuzana Harmáčková a Tomáš Baďura z CzechGlobe.

Pořad je ke zhlédnutí zde

Zdroj: ČT24

Pavel Zahradníček hostem pořadu Události komentáře

Klimatickému summituCOP 28 v Dubaji se věnovyly Události komentáře. Jak zachránit planetu? Jak politici naslouchají varováním vědců? Co bude úspěchem konference? Hostem pořadu byl Pavel Zahradníček z CzechGlobe.

Pořad je ke zhlédnutí zde

Zdroj: ČT24

PULS | „COP28 je důležitý.“ Lidstvo dostane v Dubaji klimatické vysvědčení, které nepotěší

Ropné společnosti hlásí rekordní zisky, vědci zase rekordní teploty i to, že nám klimatické cíle proklouzávají mezi prsty. O tom, jak to bude dál a zda svět udělá kroky pro návrat na vytyčenou cestu, se bude jednat v Dubaji na summitu COP28. Právě tam je teď klimatická analytička Romana Jungwirth Březovská,která je hostkou nového Pulsu.

„Na letošním COPu státy dostanou jakési vysvědčení, které ukáže, jak a zda se lidstvu daří naplňovat Pařížskou dohodu. Už v září ostatně vyšel report s velmi nesexy názvem, který lze přeložit jako ‚Globální hodnocení závazků‘. V něm se píše, že se nám závazky nedaří naplňovat,“ vysvětluje v Pulsu Romana Jungwirth Březovská z Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Zdroj: Voxpot

Když ropný sultán šéfuje klimatické konferenci. Řekl, že pro omezování fosilních paliv nejsou důkazy

Podle ekologa Alexandra Ače z výzkumné instituce CzechGlobe Džábirův výrok dokládá skutečnost, že navzdory všem deklarovaným snahám spotřeba fosilních paliv stále globálně roste a zatím se nepovedlo nastartovat cestu k trvalé udržitelnosti. „Není pravda, že by nebyl dostatek vědeckých argumentů pro urychlené vyloučení fosilních paliv. Pravdou však je, že prakticky jsme zatím neprokázali, jak toho docílit,“ říká pro CzechCrunch.

Článek je ke stažení zde

Zdroj:CzechCrunch

Zákaz jedení masa svět nezachrání, říká klimatolog

I příští rok bude rekordně teplý. Pokud se v dalších letech ochladí, neznamená to, že máme se změnou klimatu vyhráno, řekl v rozhovoru pro Novinky a Právo klimatolog Miroslav Trnka.

K právě probíhajícímu klimatickému summitu OSN v Dubaji říka:

Je to v pořadí 28. konference, takže nečekám zásadní přelom. Navzdory všem smutným věcem, které se dějí, je dobrá zpráva, že změna klimatu je stále téma diskutované na mezinárodních fórech. Dává to naději, že se podaří pokračovat v hledání shody. Žádný stát nebude snižovat emise a nedokáže to zdůvodnit obyvatelům, když bude zřejmé, že ostatní země závazky neplní.

Letos jsou poprvé k dispozici výsledky detailního sčítání emisí, které ukazují, jak jsme na tom s plněním pařížské dohody. Z nich vyplývá, že naše závazky zatím k plnění dohody nestačí. Emise se od roku 2015 zvýšily jen o tři procenta, tedy stagnují, a to je nebývalé snad od začátku průmyslové revoluce. Kdyby nebylo závazků z pařížské dohody, a bohužel dodávám, i pandemie koronaviru, která emise pomohla snížit, byly by zřejmě vyšší o 16 procent.

Tempo růstu emisí se ale výrazně zpomalilo, a to i přesto, že roste globální ekonomika i počet obyvatel. Podle pařížské dohody by ale měl jejich počet už klesat a toho se zatím nedaří dosáhnout. Proto očekávám, že výsledkem konference bude rozšíření závazků ke snižování emisí, rozšíří se asi i výzva k úplnému ukončení využívání uhlí a fosilních paliv obecně.

Celý rozhovor je ke stažení zde

Zdroj: Právo, Novinky

Podcast | COP28: Emiráty vědí, že je svět sleduje, na lobbing není prostor

V Dubaji se na největší globální klimatické konferenci COP 28 schází premiéři, prezidenti a další nejvyšší představitelé z celého světa, aby rozhodli o dalším společném postupu při omezování vlivu člověka na oteplování planety.Poslechněte si podcastovou reportáž redakce Euractiv o klimatické konferenci s poradcem premiéra Ladislavem Mikem a expertkami Romanou Jungwirth Březovskou z Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Nikolou Adamovskou z Ústavu mezinárodních vztahů.

Zdroj: Euractiv.cz

Podcast 5:59 – Velké ambice ze zeleného summitu – je zřejmé, že éra fosilních paliv končí

Téměř dvě stě zemí po čtrnácti dnech dospělo ve Spojených arabských emirátech k dohodě, která mimo jiné počítá s omezováním fosilních paliv.

Analytička Romana Jungwirth Březovská (Asociace pro mezinárodní otázky, CzechGlobe) podotýká, že výsledek debat je kompromisem, ve kterém každý musel z něčeho ustoupit. „Největším blokátorem“ podle ní byly arabské státy jako Saúdská Arábie nebo Katar, které odmítaly, aby ve finálním textu ve spojení s fosilními palivy zaznělo slovo „phase out“ (možné přeložit jako „odchod od“), tedy postupné ukončování fosilních paliv. Nakonec tedy závěrečné usnesení mluví o „transition away“, tedy „přechod od“. Poslechněte si podcast 5:59

Podcast je ke stažení zde

Zdroj: Seznam Zprávy.cz

Konec éry fosilních paliv? Co všechno přinesla klimatická konference OSN

V Dubaji vznikla historická globální politická dohoda. Vůbec poprvé mluví o odchodu od využívání fosilních paliv. Po dramatickém průběhu a celonočních jednáních se na tom shodlo všech skoro 200 účastnických zemí. „Postup změny klimatu je alarmující,“ cituje přijatý dokument vědecké závěry. Lidstvo podle zpráv OSN směřuje k oteplení skoro o tři stupně Celsia. Teď reaguje dohodou z COP28.

Proč se o dohodě z Dubaje říká, že je historická?

Pro Evropskou unii dohoda z Dubaje vlastně neznamená nic nového, ta se snaží k tomuto cíli (byť podle kritiků s odkazem na vědecké studie nedostatečně) směřovat skrze Zelenou dohodu pro Evropu a dalšími zákony na ochranu klimatu a přírodní rozmanitosti.

Teď na to poprvé politicky přistoupil celý svět. Podle Romany Jungwirth Březovské, analytičky Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, má v tomto ohledu dubajská dohoda význam i přes dobrovolné plnění.

„Je to jasný signál, že svět má směřovat pryč od fosilních paliv. Některým státům to bude trvat déle, ale ten trend by měl být zřejmý. A to je důležité především pro investory. Teď už vědí, že mají investovat především do nízkoemisních technologií, do obnovitelných zdrojů energie atd. Zkrátka že investice do fosilních paliv by už neměly být rentabilní,“ myslí si pozorovatelka COP28 v Dubaji.

Článek je ke stažení zde

Zdroj: iRozhlas.cz

Klimatolog Trnka: Nárůst cen energií nás nutí snižovat i emise

Cenový šok s nárůstem cen energií nás velmi akutně nutí snižovat spotřebu energie a tepla a tím i emise, říká klimatolog Miroslav Trnka. V rozhovoru pro deník FORUM 24 mluví o tom, jak se klimatická změna u nás projevuje a co může každý udělat, aby její dopady zmírnil. Hodnotí ale také klimatickou konferenci COP28, která se poslední dva týdny konala v Dubaji.

Rozhovor je ke stažení zde

Zdroj: Forum 24