Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v ČR, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR. CzechGlobe se do ní pravidelně zapojuje. V letošním roce přivítáme návštěvníky v expozici Příběh stromů, kterou se bude prezentovat Oddělení xylogeneze a tvorby biomasy.
Ekosystémy & Klimatická změna (https://ecosystems.czechglobe.cz/ ) je nový blog Laboratoře ekologické fyziologie rostlin a Laboratoře metabolomiky a izotopových analýz Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe.
Vědci z těchto oddělení zkoumají adaptační a regulační mechanismy související s dopady globální změny klimatu na fyziologii, metabolismus a produkční procesy rostlin a vyvíjí metody pro včasnou diagnostiku působení stresových faktorů (např. zvýšené koncentrace skleníkových plynů, zvýšené teploty, sucha nebo změněného spektrálního složení radiace).
Evropská komise a mezinárodní konsorcium projektu PLUS Change včera podepsaly Grantovou dohodu o řešení a financování projektu programu Horizon Europe. Projekt PLUS Change – „Participativní strategie využívání půdy: v souladu s biologickou rozmanitostí, s klimatickými a sociálními cíli v měnícím se světě“ koordinovaný profesorkou Julií Leventon z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe reaguje na potřeby dosáhnout změny ve využívání půdy tak, aby bylo klimaticky neutrální, udržitelné a biologicky rozmanité. Tyto změny musí zároveň přispívat k zabezpečení produkce potravin a nepotravinových komodit a podporovat socioekonomické rozvoje, které vyžadují změny v chování a rozhodování.
Kolega Karel Staník dnes slavnostně převzal ocenění „Děkovný list AV ČR“. Karel pracuje jako technik výzkumu na naší instituci 22 let. Stál u zrodu CzechGlobe a od prvních chvil jej pomáhá budovat a roste s ním. Byl jedním z těch, kdo doslova na koleně sestavili první přístroje, v malém hloučku vědeckých pracovníků společně nacházeli praktická technická řešení, vymysleli a provedli první instalace a vyvinuli desítky zařízení téměř z ničeho.
Česká republika se stává zakládající partnerskou zemí Evropské výzkumné infrastruktury ACTRIS ERIC, která byla ustanovena rozhodnutím Evropské komise ke dni 25. dubna 2023. Za českou stranu se na infrastruktuře podílejí Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Český hydrometeorologický ústav, centrum RECETOX Masarykovy univerzity, Ústav chemických procesů AV ČR a Ústav fyziky atmosféry AV ČR.