Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Z atmosférického stožáru na Pelhřimovsku se dá vědecky dohlédnout až do Velké Británie. I díky přístrojům na sledování skleníkových plynů

Na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje, u obce Křešín na Pelhřimovsku, je atmosférická stanice. Její dominantou je nepřehlédnutelný 250 metrů vysoký stožár. Díky němu už 10 let vědci měří nejrůznější údaje, jako je třeba množství skleníkových plynů v ovzduší. Dosavadní data potvrzují, že například oxidu uhličitého přibývá.

První plošina je ve výšce asi 6 metrů. Tady se zkontroluje, jak se chová analyzátor ozonu.

Když se podívám nahoru, na červenobílém stožáru můžu vidět spoustu další přístrojů, rozmístěné jsou v různých výškách. Sbírají meteorologické údaje, jako třeba rychlost a směr větru nebo teplotu a vlhkost vzduchu. Další přístroje jsou k měření skleníkových plynů.

„Musíme nasbírat dostatečné množství dat, odpovídající délce různých cyklů, které na této planetě probíhají, abychom byli schopni z nich něco měřit,“říká Vlastimil Hanuš, technik atmosférického stožáru.

„Koncentrace skleníkových plynů se zvyšují, což je samozřejmě špatná zpráva a z pohledu globálního oteplování a změny klimatu, koncentrace neustále rostou,“ říká  vědecký pracovník Roman Prokeš.

Článek je ke stažení zde

Současně si můžete poslechnout Magazín Experiment věnovaný Atmosférické stanici

Zdroj: ČRo Radiožurnál