Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Bioklimatolog Christian Körner obdržel Čestnou oborovou medaili AV ČR

V pátek 6. ledna 2023 obdržel rakouský bioklimatolog a člen IPCC Christian Körner Čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách. Za Akademii věd ČR mu ji předal místopředseda Zdeněk Havlas.

Christian Körner se primárně zaměřuje na to, jaký vliv má rostoucí koncentrace CO2 v ovzduší na přirozenou vegetaci. Věnuje se ale také různým ekosystémům včetně horských oblastí v kontextu globální změny. V současné době pracuje na Univerzitě v Bazileji, s českými vědci udržuje úzké vztahy už od konce 70. let. Patří mezi nejcitovanější vědce světa ve svém oboru.

Na udělení Čestné oborové medaile za zásluhy v biologických vědách ho navrhl Ústav výzkumu globální změny AV ČR, se kterým spolupracoval na ekosystémových experimentech založených na manipulaci klimatických faktorů v rámci projektu COST Action CLIMMANI. Ústav oceňuje Christiana Körnera i za to, že pomohl s formulacemi hypotéz ohledně dopadů změn klimatu na ekosystémy, podílel se na vývoji inovativních metodických přístupů v této oblasti, přičemž svou stopu zanechal i v administrativě ústavu.