Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Čeští vědci ve speciálních sklenících simulují atmosféru budoucnosti. V Česku může být za 70 let počasí jako na Jadranu

Zemědělci, lesníci a vodohospodáři opět čelí suchu, které se každý rok opakuje a je stále delší. V Česku přitom už od 90. let působí skupina vědců, nyní pod hlavičkou CzechGlobe, která globální oteplování studuje a dává rady, jak mu čelit. Ústav výzkumu globální změny sídlící v Brně je jedním z pracovišť Akademie věd ČR a sucho je už řadu let jeho hlavním tématem.

Právě sucho je stěžejním tématem článku publikovaném v Hospodářských novinách. Článek představuje CzechGlobe  jako výjimečné pracoviště ve středoevropském a východoevropském regionu a evropské centrum excelence.

Článek se věnuje Ekosystémové stanici v Domanínku, kde se v experimentálních růstových komorách simuluje klima, které zde může být do roku 2100. Seznamuje  čtenáře s Atmosférickou stanicí v Křešíně, s Ekosystémovými stanicemi  v Třeboni a na Bílém Kříži, s výzkumy, které probíhají v metabolomické a izotopové laboratoři v Brně a také s leteckou laboratoří dálkového průzkumu Země.
Portály www.intersucho.cz a www.klimatickazmena.cz jsou představeny jako nástroj, prostřednictvím kterého mohou výsledky vědců z CzechGlobe využívat odborníci i široká veřejnost.

Článek je ke stažení zde

Zdroj: Hospodářské noviny, iHned