Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

CzechGlobe získal cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2019

Země živitelka je největší a nejvýznamnější agrosalon svého typu zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice. Prostor pro prezentaci zde dostávají také novinky z oblasti výzkumu a mimo jiné zde byla předána ocenění výsledků výzkumu a experimentálního vývoje za rok 2019.

2. místo v kategorii „Cena ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2019“ získal prof. Mgr. Ing. Miroslav Trnka, Ph. D., Ústav výzkumu globální změny AV ČR za výsledek druhu certifikovaná metodika „Využití předpovědi půdní vlhkosti a intenzity sucha pro lepší rozhodování v rostlinné výrobě“.

Výsledek je návodem k využití portálu www.intersucho.cz k používání předpovědi půdní vlhkosti a intenzity  sucha. Popisuje přípravu předpovědi samotné, její spolehlivost i možné aplikace. Souborná předpověď sucha a klíčových agrometeorologických proměnných je až na 9 dní. Ta je na portálu InterSucho aktualizována denně a přináší nové možnosti reakcí na sucho jak v oblasti zemědělského, tak i lesnického hospodaření. Portál k tomuto účelu využívají tisíce uživatelů.

Peněžní odměnu (ve výši 70 tisíc Kč) spojenou s tímto oceněním se Miroslav Trnka se svým týmem rozhodli věnovat na charitativní účely.

Oceněná metodika je ke stažení zde