Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Ekosystémy & Klimatická změna – nový blog

Ekosystémy & Klimatická změna (https://ecosystems.czechglobe.cz/ ) je nový blog Laboratoře ekologické fyziologie rostlin a Laboratoře metabolomiky a izotopových analýz Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe.

Vědci z těchto oddělení zkoumají adaptační a regulační mechanismy související s dopady globální změny klimatu na fyziologii, metabolismus a produkční procesy rostlin a vyvíjí metody pro včasnou diagnostiku působení stresových faktorů (např. zvýšené koncentrace skleníkových plynů, zvýšené teploty, sucha nebo změněného spektrálního složení radiace).

Jednou z hlavních inovací metodického přístupu je popis změn metabolického profilu rostlin při působení environmentálních stresů a nalezení funkčních spojení mezi metabolickým profilem rostlin a jejich fyziologickými / fenologickými vlastnostmi. Cílem je identifikovat hlavní metabolické dráhy v rostlinách, které se podílejí na fyziologické adaptaci rostlin a funkční stabilitě ekosystémů k působení projevů klimatické změny.

Blog bude přinášet informace o práci, které se vědci z těchto oddělení věnují. Najdete zde příspěvky o aktuálním dění v projektech a o akcích, kterých se  vědci účastní a které organizuj. V příspěvcích nejdete také informace o nových vědeckých závěrech a o aktuálních publikacích.