Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Expertka na změnu klimatu Linda O. Mearns navštívila CzechGlobe

Ve dnech 10. a 11. prosince 2018 navštívila pracoviště Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Dr. Linda  O. Mearns – expertka na změnu klimatu, která se v minulém týdnu aktivně zúčastnila klimatické konference v Katovicích.

Linda O. Mearns patří řadu let ke klíčovým autorům IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), působí ve vedoucí pozici amerického CORDEXu   a je  jednou z klíčových manažerek NCAR (National Center for Atmospheric Research). Její článek Climate Extrems: Observations, Modeling and Impacts publikovaný před téměř dvaceti lety v časopisu Science definoval postupy a základní postuláty, které se používají dodnes. (http://science.sciencemag.org/content/289/5487/2068)
Linda O. Mearns byla také editorkou první kapitoly prvního dílu AR5 (The Fifth Assessment Report) IPCC, o níž se opírají klíčové části shrnutí pro politiky. Je expertkou, která rozumí  modelování, modelům, adaptacím ale i úskalím prezentace a jednání s politiky. 

Během své návštěvy CzechGlobe diskutovala s vedoucími vědeckých týmů možnosti a témata vzájemné spolupráce a početné auditorium zaujala svou přednáškou na téma „Uncertainty in Climate Change Research: An Integrated Approach“. V přednášce se věnovala vlastnímu výzkumu v oblasti dopadů změny klimatu, což je podle ní „super zapeklitý“ problém. Zaměřila se na nutnost propojovat experty z různých oborů (přírodovědců, sociologů, ekonomů), protože nedílnou součástí výzkumu změny klimatu jsou mnohé navzájem propojené nejistoty. S těmi je nutné při vytváření klimatických scénářů a prognóz počítat. Linda O. Mearns také upozornila na zásadní poznatky z posledních zpráv o stavu klimatu v USA (4. hodnotící zpráva National Climate Assessment) a zprávy IPCC, která hodnotila důsledky oteplení o 2°C, respektive 1,5 °C oproti předindustriálnímu období. V závěrečné diskuzi zdůraznila naléhavost řešení globálního problému, kterým oteplování bezesporu je upozornila na potřebu co nejrychlejšího poklesu vypouštění skleníkových plynů do atmosféry.

Linda O. Mearns byla během své návštěvy v CzechGlobe také hostem kontinuálního vysílání Studia ČT24. Rozhovor, ve kterém odpovídala na otázky týkající se průběhu jednání mezinárodní konference o klimatu v Katovicích a jejich pocitů, zda se se podaří naplnit závazky Pařížské konference z roku 2015. Celý rozhovor je ke zhlédnutí zde, stopáž od 16:55

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek