Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Intersucho a Windy.com předpoví sucho pro celý svět

Vědci Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe), kteří provozují webové stránky Intersucho.cz, a programátoři platformy Windy.com právě dávají světu předvánoční dárek. Monitorují a předpovídají sucho pro téměř celou planetu. Spojili know how provozovatelů webu Intersucho.cz a schopnost vývojářů Windy.com zobrazit meteorologická data, která oslovuje miliony uživatelů denně. Vznikl nástroj, který umožňuje v reálném čase sledovat intenzitu sucha a předpovědět vývoj pro nejbližších 10 dní.

Jak říká prof. Mirek Trnka, vedoucí týmu Intersucho i tohoto projektu, jednalo se o jednu z největších výzev pro jeho tým od ustavení českého a slovenského monitoringu sucha. „Když nás kolegové z Windy.com oslovili, nejprve jsme si říkali, že to je nesplnitelný úkol, vhodný spíše pro nějaké globální centrum. Za hodinu už jsme analyzovali naše možnosti a ověřili si, že to spočítat dokážeme. A došlo nám, že pokud se takový systém podaří postavit, dostojí Intersucho svému názvu, což nás pro tu myšlenku všechny nadchlo. Současně nás lákalo spojit síly s českou firmou, jejíž předpovědní aplikaci používají miliony uživatelů po celém světě.“

To ostatně dodávají také experti na vizualizaci dat z platformy Windy.com: „Počasí je součástí života každého z nás, proto je ve Windy naším cílem umožnit uživatelům analyzovat počasí v jednoduché a intuitivní formě spolu s interaktivní vizualizací v následujících dnech a týdnech. Neustále se snažíme vyhledávat kvalitní zdroje dat, které by pro uživatele z řad profesionálů či běžných uživatelů měly přidanou hodnotu. Věříme, že prostřednictvím naší spolupráce s Intersuchem nabídneme zásadní data, na základě kterých uživatelé získají lepší orientaci o stavu sucha kdekoli na zemi a budou se moci připravit na jeho dopady,” uvedl ředitel Windy.com Tomáš Zámečník.

Více informací je k dispozici v tiskové zprávě zde

Animace:

Intenzita sucha (0 – 100 cm) – předpověď vydaná  15. 12. 2021
https://www.czechglobe.cz/wp-content/uploads/2021/12/AWP_cz_2021-12-15.gif

Relativní nasycení (0 – 100 cm) – předpověď vydaná 15. 12. 2021
https://www.czechglobe.cz/wp-content/uploads/2021/12/AWR_cz_2021-12-15.gif

Deficit půdní vláhy (0 – 100 cm) – předpověď vydaná 15. 12. 2021
https://www.czechglobe.cz/wp-content/uploads/2021/12/AWD_cz_2021-12-15.gif

Náhled produktu zachycující aktuální intenzitu sucha tj. anomálii zásoby vody v půdě ve stupních sucha na celém světě. (s výjimkou vodních ploch a trvale zaledněných oblastí).
Aktuální stav půdní vlhkosti na globálně vyjádřený jako procento nasycení povrchové vrstvy půdy (do 100 cm hloubky).
Anomálie zásoby vody  v půdě (v litrech na m2) tj. „chybějící“ či naopak „přebývající“ obsah vody v povrchové vrstvě půdy oproti obvyklému stavu a to v oblasti Jižní Ameriky a globálně.