Otevřené pracovní setkání spolupracovníků portálů INTERSUCHO a AGRORISK se bude konat 16. února 2023 v prostorách KD Větrný Jeníkov. Setkání pořádá Ústav výzkumu globální změny AV ČR a Mendelova univerzita v Brně ve spolupráci s Agrární komorou ČR a Státním pozemkovým úřadem.
Časopis Nature Sustainability zveřejnil článek, v němž se mezinárodní kolektiv autorů vedený Guidem Canigliou z Institutu Konrada Lorenze pro výzkum evoluce a poznání zabývá využitím praktické moudrosti a etiky ctnosti pro koprodukci znalostí ve vědě o udržitelnosti. To může zároveň zvýšit schopnost výzkumných pracovníků podporovat transformační změny. Spoluautorkou článku je Julia Leventon z CzechGlobe.
Odborníci z CzechGlobe se připojují k předním evropským vědcům, aby poskytli praktická a účinná řešení pro řešení globální krize biodiverzity.
Ilustrace nexusu, která ukazuje spojitosti mezi biodiverzitou, produkcí vody, jídla a energií, klimatem, transportem a zdravím. Copyright: Projekt BIONEXT.
Kniha Klimatické právo kolektivu autorů pod vedením Hany Müllerové a s předmluvou profesora Bedřicha Moldana právě vydalo nakladatelství Wolters Kluwer. Jde o první souborné zpracování oboru klimatického práva v českém jazyce.
Se zvyšujícími se teplotami planety Země roste také intenzita a četnost výskytu extrémních projevů počasí, jakými jsou vlny veder a sucha, silné bouře či přívalové deště. Vědkyně z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe ve spolupráci s nevládní organizací Hnutí DUHA zjišťovaly, kde jsou silné stránky a slabiny české společnosti v odolnosti (resilienci) vůči katastrofám. Vycházely při tom z rozhovorů a skupinových diskuzí s experty, kteří se katastrofami, jejich riziky a důsledky zabývají.