Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Klima mění Česko – nový pořad České televize

Na obrazovkách České televize startuje nový pořad o změně klimatu. Nový cyklus České televize „Klima mění Česko“, ve kterém dostává prostor CzechGlobe, se snaží ukázat, že klimatická změna nepředstavuje pouze hrozbu, ale je i velkou příležitostí, jak zlepšit různé oblasti lidského života.

Pozitivní příklady ochrany klimatu obsahuje každý ze čtyřech dílů celé série. Její první díl sledujte dnes od 17:00 na ČT2. Bonusové materiály z průběhu natáčení v podobě rozhovorů s tuzemskými experty na změnu klimatu nabídne web ČT24.

„Šlo nám o to představit taková klimatická opatření, která – v ideálním případě – provádí společnými silami různé subjekty. Podniky, města, obce, stát, neziskový sektor a pochopitelně i domácnosti a jednotlivci. Prostě zdůraznit to, že zmírňování dopadů klimatické změny je záležitostí náš všech,“ uvedl autor projektu Daniel Tichý z webu ČT24.

„Dobré příklady z praxe, které jsme do pořadu vybrali, mají tři základní aspekty: jsou ekonomicky výhodné, jedná se o rozumné investice do ochrany klimatu, jsou sociálně vhodné a akceptovatelné a především jsou šetrné k životnímu prostředí,“ dodal Tichý.

„Líbila se mi myšlenka oslovit širokou veřejnost a představit ji tento opravdu složitý fenomén srozumitelnou formou a shrnout, co probíhající změna klimatu znamená přímo pro Česko,“ vysvětlil hlavní záměr seriálu moderátor pořadu Michal Žák, meteorolog ČT.

„Hovořili jsme i se studenty a musím říci, že ta nastupující generace, která je pro řešení změny klimatu velmi důležitá, přinesla řadu neotřelých nápadů,“ doplnil Žák.

Co se týče jednotlivých témat, byla vybrána ta, která souvisí se snižováním emisí skleníkových plynů nebo s přizpůsobením se dopadům klimatické změny, či jsou kombinací obou druhů opatření a jsou tedy klimaticky chytrými řešeními. Využití obnovitelných zdrojů, zlepšování kvality ovzduší, energetické úspory, elektromobilita a další důležité oblasti patří mezi základní obsahové komponenty pořadu.

Velký důraz klade cyklus na klimatická opatření v krajině včetně zadržování vody, která pomáhají v boji proti různým typům sucha – zemědělskému, hydrologickému i lesnímu. Tyto adaptační aktivity krajinu revitalizují, vrací do ní pestrost, druhovou rozmanitost a zvyšují její pružnost a odolnost vůči klimatické změně.

Natáčení seriálu probíhalo ve třinácti krajích České republiky, tvůrci zavítali do téměř třiceti rozmanitých lokalit – od menších obcí až po největší města.

Další tři díly pořadu budou premiérově odvysílány v úterní odpoledne: 20.11., 27.11. a 4.12., jejich repríza následně proběhne v pátečním večerním čase.

Zdroj: Česká televize

Upoutávka