Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Marta Alicja Kolanowska z CzechGlobe se stala držitelkou prémie Otto Wichterleho pro rok 2020

Prémie Otto Wichterleho je ocenění,  které je určeno perspektivním mladým vědcům a vědkyním, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech. Prémie se uděluje se od roku 2002 a je spojená s finanční odměnou. V letošním roce ji získalo dvaadvacet laureátů, mezi nimi také naše kolegyně MSc. Marta Alicja Kolanowska, Ph.D.

Marta A. Kolanowska významně přispívá k rozvoji výzkumu biodiverzity, zejména z hlediska mapování druhů prostřednictvím metody ENM (ecological niche modeling).
Na svém „kontě“ má mimo jiné 275 objevů nových, doposud odborně nepopsaných druhů orchidejí.

Kromě základního výzkumu se ale podílí i na aktivních opatřeních na ochranu biodiverzity. Zasadila se totiž o etablování ochranné oblasti tropického pralesa v Kolumbii, a to včetně vybudování dlouhodobé výzkumné tropické stanice pod hlavičkou AV ČR.

Výstupy výzkumných aktivit Marty A. Kolanowské přispěly k mapování stavu světové biodiverzity, které se stalo součástí zprávy OSN publikované v květnu 2019 Mezivládním panelem OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby.

Magisterské a doktorské vzdělání stejně jako postgraduální studia absolvovala tato perspektivní vědkyně na Univerzitě v polském Gdaňsku.