Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Média a PR

V CzechGlobe se snažíme přibližovat vědu široké veřejnosti. Proto pořádáme exkurze a přednášky pro žáky a studenty všech typů škol i veřejnost a zapojujeme se do celostátních akcí popularizujících vědu. Vydáváme materiály – informační brožury, letáky, newslettery a natáčíme vlastní videa a podcasty. Jsme aktivní na sociálních sítích (facebook, twitter, instagram). V neposlední řadě intenzivně komunikujeme se zástupci všech typů médií. CHCEME, ABY NÁS BYLO VIDĚT A ABY O NÁS BYLO SLYŠET.

Green Deal nejsou jen motory, jde o dohodu

Česko i celá střední Evropa se oteplují dvakrát rychleji, než je průměrný nárůst teplot ve zbytku světa. Naše země sama o sobě podle profesora a klimatologa Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR na tomto klimatickém trendu nic nezmění, může se ale pokusit dopady zmírnit například lepší péčí o krajinu či snižováním emisí. V rozhovoru pro Novinky současně řekl, že vlády špatně vysvětlují tzv. Green Deal. Nejde podle něj pouze o zákaz spalovacích motorů.

View Project
Zapomeňte na čtvero ročních období

Dlouhá období sucha a v létě vlny veder prokládané epizodami náhlých a prudkých ochlazení. Mírné zimy bez sněhu, připomínající táhlý podzim. A také častější výskyty tornád a bouří s přívalovými dešti. To všechno jsou průvodní jevy globální změny klimatu, projevující se právě v extrémních výkyvech počasí.

View Project
Zima bez sněhu ohrožuje podzemní vody

Zimní srážky nasytily povrchovou vrstvu půdy na většině území Česka. Na mnoha místech ale chybí sníh, který by svým táním doplnil podzemní vody.

„U povrchové vrstvy půdy do 40 cm, od vánoční oblevy až do současnosti, se dá říct, že až na malá území je naše republika na 90 až 100 procent nasycena,“ popsal pro Seznam Zprávy Zdeněk Žalud z projektu Intersucho, který stav sucha v Česku monitoruje.

Méně optimistická je však situace v hlubších vrstvách půdy.

View Project