Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Na jižní Moravě platí zákaz ohňů i pyrotechniky, k šířící se zkáze stačí málo

Pro celý Jihomoravský kraj platí výstraha před požáry. Hejtman Jan Grolich zakázal venkovní ohně i další rizikové aktivity. Pole či lesy tu hoří několikrát denně, vrcholné nebezpečí nastane o víkendu.

Nejvíce jsou nyní ohroženy lesy, porosty se suchou trávou a plochy zemědělské půdy. Rizikové jsou také sklady sena, slámy a obilovin, stejně jako místa, kde se provádějí činnosti související se sklizní i naskladňováním pícnin a obilovin.

Podle dat z portálu FireRisk (v překladu riziko požáru) ještě ve středu platí středně vysoké riziko šíření požárů, což je druhý nejvyšší stupeň. Od středečního odpoledne bude postupně klesat, v pátek však začne opět šplhat nahoru a přes víkend pak bude ve velké části kraje platit dokonce extrémní nebezpečí šíření plamenů.

Půjde hlavně o oblasti na Brněnsku, Znojemsku a Hodonínsku. V lesích u Brna je momentálně vlhkost paliva, které by při vzniku požáru hořelo, pod deseti procenty. „To je prahová hranice pro to, že požár vznikne velmi snadno. Jinými slovy: není problém to zapálit,“ varuje Miroslav Trnka.

Článek je ke stažení zde 

Zdroj: Impuls.cz