Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Přepište pranostiky. Počasí v Česku se vymanilo z mírného podnebí

Na svatého Václava babí léto nastává. Moudra předků přestávají platit a řada z nich neplatila nikdy, ale zrovna „indiánské léto“ zůstává.

Odborníci na počasí ovšem upozorňují, že lidové pranostiky ztrácejí svou platnost. A mohou za to tři faktory. Klimatické změny, jiné postupy v zemědělství a také to, že některá lidová říkadla o počasí nikdy moc nevycházela, případně k nám přišla z jiných podnebných pásem.

„Pranostiky spojené se zimou jsou ovlivněny změnou klimatu asi nejviditelněji, a padá tak jejich původní význam nástroje schopného odhadnout budoucí vývoj počasí. Je zřejmé, že zima se sněhem v nížinách bude jevem stále vzácnějším. Takže i když se s ochlazením v první dekádě listopadu budeme setkávat i nadále, tak svatý Martin nebude jezdit na bílém koni a svatá Kateřina nebude klepat na okno sněhem, pokud zrovna nežijete v horách,“ říká klimatolog Miroslav Trnka, vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a také šéf projektu InterSucho. Jak ale připomíná, svět pranostik je bohatý – jejich paleta čítá tisíce kusů, takže i pro teplejší zimy jistě najdeme nějakou, již bude možno použít.

Článek je ke stažení zde

Zdroj: Seznam Zprávy.cz