Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Příběh stromů

Českou krajinu si bez stromů a lesa nedovedeme představit. Zajišťují pro nás řadu funkcí a služeb, od produkce dříví přes regulaci klimatu až po prostředí pro rekreaci. Existence lesa ale v současnosti není naprostou samozřejmostí. Stromy a lesní ekosystémy bojují s rychle se měnícími podmínkami prostředí – rostoucí teplotou vzduchu a suchem. Jejich život závisí na stavbě orgánů rostlin a anatomii pletiv. Zejména stavba zdřevnatělého pletiva, dřeva, nám poskytuje informace o minulosti, přítomnosti i budoucnosti  stromů na daném stanovišti. Stromy k nám stavbou dřeva hovoří. 

Na Oddělení xylogeneze a tvorby biomasy, jednoho z výzkumných týmů Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, jsme se této řeči naučili rozumět. 

Objevte společně s námi tajemný vnitřní svět stromů a zjistěte, jak k nám stromy hovoří. Ukážeme vám, jak stromy svým růstem reagují na sucho v lese, vysvětlíme vám, které dřeviny jsou do budoucna perspektivní. Zjistíte, jak malé buňky dřeva ovlivňují život velkého stromu a jaké informace jsou do stavby dřeva uloženy.  Prakticky si můžete ověřit, jak rostou kořeny, co se děje s kmenem stromu během dne, jak se liší stavba dřeva u různých druhů stromů a jak to všechno souvisí s jejich schopností přizpůsobovat se podmínkám prostředí. 

Les – němá knihovna přírodních událostí  (video) 

DendroNetwork 

Oddělení xylogeneze a tvorby biomasy