Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Společný vědecký tým CVGZ a Mendelovy univerzity právě zveřejnil nový systém pro denní předpověď zemědělského sucha

Společný vědecký tým Centra výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. a Mendelovy univerzity v Brně, který stojí za portálem www.intersucho.cz  a provozuje Integrovaný systém sledování sucha (ISSS) právě zveřejnil předpovědní systém stavu a intenzity zemědělského sucha. Systém přináší denně aktualizované mapy České republiky s předpověďmi pro následujících deset dnů.

Reakcí na letošní sucho, které zasáhlo celou Českou republiku a mělo výrazný dopad i na výnosy plodin, je aktivita vědeckého týmu provozujícího ISSS, která  primárně pro potřeby agronomů, ale i pro ovocnáře, lesníky a pěstitele zeleniny a vinné révy přináší systém včasného varování a předpověď stavu sucha. Předpověď, která pomocí dvou mapových vrstev  intenzity sucha a nasycení půdy vodou zobrazuje pravděpodobný vývoj stavu sucha na celém území ČR pro následujících deset dnů, bude aktualizována každých 24 hodin.

Doposud byl hlavním výstupem ISSS monitoring sucha v podobě map zobrazujících aktuální stav v ČR. Mapové výstupy jsou  jedenkrát týdně  aktualizovány a poskytují  pro celou ČR v rozlišení 500 x 500 m údaje o půdní vlhkosti, stupni sucha jako odchylky od dlouhodobého průměru, satelitní výstupy pro posouzení stavu vegetace, informace o dopadech sucha na zemědělskou produkci a také pravděpodobnostní predikci stavu sucha. Nově je monitoring sucha doplněn o desetidenní předpověď.