Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Veletrh vědy 2024

Veletrh vědy -největší populárně naučná akce v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Veletrh  nabízí návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Letošní ročník se uskuteční ve dnech  30. 5. – 1. 6. a CzechGlobe bude opět u toho – své výzkumné aktivity představí Oddělení adaptivních biotechnologií.

Zajímá Vás, jak může umělá inteligence usnadnit výzkum produkce cenných látek z obnovitelných zdrojů a které organismy budou potravou budoucnosti?

Představíme Vám moderní přístupy k optimalizaci produkční kapacity mikrořas při využití obnovitelných zdrojů energie (např. sluneční energie, oxid uhličitý a dusík), které využívají umělou inteligenci. Cílovým produktem může být široká paleta látek: kromě biomasy bohaté na proteiny, esenciální mastné kyseliny a antioxidanty třeba také jednoduché uhlovodíky využitelné v chemickém průmyslu (etylén, izopren). V Oddělení adaptivních biotechnologií se aktivně zabýváme optimalizací produkce těchto látek, a to jak na straně podmínek kultivačního prostředí, tak i genetických vlastností mikrořas.

Naše expozice Vám nabídne ukázky speciálního přístrojového vybavení vyvíjeného v ČR, výstupy datové analýzy a optimalizace procesu kultivace mikrořas. Budete si také moci „osahat“ řasovou biomasu.

Těšíme se na Vás na Výstavišti v pražských Letňanech!