Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

Zima byla teplá a krátká. Jaro začíná o víc jak měsíc dřív

Ve čtvrtek 29. února skončila meteorologická zima. I přestože ucelené statistiky o veškerých meteorologicky důležitých ukazatelích na území Česka ještě nejsou k dispozici, už nyní můžeme říct, že šlo o velmi teplou, a v posledním měsíci dokonce rekordně teplou zimu.

Podle klimatologa Pavla Zahradníčka, který letošní zimu hodnotil na středečním setkání spolupracovníků portálů INTERSUCHO a AGRORISK, nebyla během letošního února nejpozoruhodnější ani tak výše maximálních teplot, ale hlavně relativně teplé noci, které příliš neklesaly pod bod mrazu.

„Konstantní vyšší maxima by sama o sobě nevadila. Ta můžeme vidět občas i v minulosti. Co je ale velký rozdíl, byl výskyt teplých nocí. Tedy pokud byl v minulosti únor s vyššími maximálními teplotami vzduchu, tak se ale zároveň vyskytovaly chladnější noci s teplotami pod bodem mrazu. Letos takových dnů v únoru bylo velmi málo,“ řekl Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe). Dodal, že právě toto je hlavní důvod, proč byl letošní únor tak výrazně „odskočený“ od průměrných teplot předešlých únorů.

Článek je ke stažení zde

Zdroj: SeznamZprávy.cz