Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

ŘEŠENÉ PROJEKTY

Databáze aktuálně řešených i ukončených projektů.

Vyhledávaní v projektech
Název projektu:
Poskytovatel grantu:
Vydáno
od roku:
do roku:

Počet nalezených projektů: 285

Vliv teploty a fotosynteticky aktivní radiace na dynamiku regulace funkce fotosystému II vyšších rostlin

Poskytovatel grantu: Grantová agentura České republiky
Příjemce: Ostravská univerzita v Ostravě
Další účastník projektu: Univerzita Palackého v Olomouci
Další účastník projektu: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: nefotochemické zhášení fluorescence chlorofylu a, dynamika regulace funkce a organizace fotosystému II, deepoxidace violaxanthinu, odezva na zvýšené teploty a svetlo, smrk ztepilý, jecmen, Arabidopsis
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Asimilacní aparát vyšších rostlin je trvale vystaven variabilite prostredí, pricemž intenzita fotosynteticky aktivní radiace (FAR) a teplota se mohou menit velmi rychle a výrazne. Nezárívá disipace absrobovaného svetla ve fotosystému II (NRD), která závisí na zeaxanthinu a PsbS, byla intenzivne studována jako klícový ochranný proces, který zmírnuje oxidativní poškození thylakoidní membrány pri stresu z nadmerné ozárenosti. Podstatne méne informací je ovšem k dispozici o úloze tohoto regulacního mechanismu v odezve rostlin na zvýšené teploty v kombinaci s ruznou intenzitou FAR. Cílem návrhu projektu je poskytnout nové informace o vlivu teploty a ozárenosti na dynamiku regulace funkce PS II s durazem na: 1, objasnení faktoru, které urcují druhove-specifické rozdíly v úloze NRD pri ochrane PS II; charakterizovat vliv rozdílné dynamiky regulace NRD na fotosyntetickou aktivitu rostlin vystavených prirozeným zmenám svetla a teploty behem vegetacního období.

Bottom-up Climate Adaptation Strategies towards a Sustainable Europe

Poskytovatel grantu: 7. rámcový program
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: Cost-Benefit; Bottom-Up; Participation; Case-studies; Adaptation strategies; Sectors; EU, national, regional, local; Policy support.
Anotace projektu:
Climate change can disrupt ecological, social and economic systems, with some regions and sectors suffering significantly. Therefore, adaptation plays a paramount role in responding to climate change. Progress has been made, but there are still important obstacles. Knowledge of the benefits and costs of adaptation is sparse, unsystematic and unevenly distributed across sectors and countries. Planning suffers from substantial uncertainties in terms of precise impacts. It is also difficult to reconcile the bottom-up nature of adaptation with top-down strategic policy making on adaptation. To address these challenges BASE will: Improve adaptation knowledge availability, integration and utilization Case studies will be used to understand facilitators of, and barriers to, adaptation. Over 20 cases have been selected to cover the diversity of adaptation, simultaneously paying attention to the need for generalization and comparability. The gap between top-down strategic assessments of costs and benefits and empirical context-sensitive bottom-up analyses will be bridged using novel combinations of models and qualitative analyses. Promote and strengthen stakeholder participation in adaptation BASE will support stakeholder involvement through novel participatory and co-design techniques. Successful bottom-up initiatives will be studied, and the use of knowledge, two-way learning, the role of social media and other awareness raising methods and tools will be explored. Support coherent, multi-level, multi-sector integrated adaptation policies BASE will provide policy guidelines by integrating lessons from past experiences, case studies, insights provided by modeling and stakeholder participation. Issues of multilevel, cross sectoral and inter-temporal governance that are presently weakly tackled will be highlighted. Potential conflicts and synergies of adaptation with other important policies will be explored to overcome constraints caused by context-related inertias.

Hydrometeorologické extrémy na jižní Moravě odvozené z dokumentárních pramenů

Poskytovatel grantu: Grantová agentura České republiky
Příjemce: Masarykova univerzita
Další účastník projektu: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: hydrometeorologický extrém - časová a prostorová variabilita - historická klimatologie - historická hydrologie - dokumentární data - systematická meteorologická pozorování - jižní Morava
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Hydrometeorologické extrémy (povodně, bouřky, vichřice, krupobití, lijáky, mrazy, sucho) způsobují značné materiální škody a ztráty na lidských životech. Předpokládané změny v jejich frekvenci a intenzitě v souvislosti se současným globálním oteplováním musí být studovány v historickém kontextu dlouhodobé variability klimatu. Krátké období systematických meteorologických a hydrologických měření rozšiřují údaje o extrémech z dokumentárních pramenů historické klimatologie a historické hydrologie (škodní záznamy, rodinné archivy, kroniky, noviny), které doplňují i období systematických pozorování. Pro detailní historicko-klimatologické studium extrémů (frekvence výskytu, intenzita, sezonalita, příčiny, dopady) je zvolena jižní Morava jako významný region ČR, který je navíc dobře pokrytý dostupnými hydrometeorologickými údaji z archivních pramenů.

Inovace biologických a lesnických disciplín pro vyšší konkurenceschopnost

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Mendelova univerzita v Brně
Klíčová slova: trvale udržitelný rozvoj, biologie, ekologie, inovace předmětů
Anotace projektu:
Východiskem trvale udržitelného rozvoje společnosti jsou znalosti biologie a ekologie a schopnost implementovat excelentní poznatky inovativními technickými a správními opatřeními v konkrétních ekonomických podmínkách. Inovací předmětů a studijních plánů budou začleněny principy systémové biologie a ekologie v kontextu inženýrské profilace výuky disciplín na LDF MENDELU. Prostředkem ke zvýšení kompetencí cílové skupiny (studenti Bc., Mgr. a Ph.D.), je zvýšení kvality a inovace systému vzdělávání, založené na znalostech v biologických a ekologických disciplínách. Projekt zdůrazňuje mezioborové souvislosti a napomáhá osvojení technologie implementace poznatků. Bude dosaženo obsahové a kvalitativní inovace biologicky a ekologicky zaměřených předmětů biologického základu a v předmětech orientovaných na aplikaci poznatků oboru. Cíle projektu budou naplněny při řešení 4 klíčových aktivit a vytváření výukového polygonu.Aktivity budou realizovány zaměstnanci předkladatele a partnery projektu.

Indikátory vitality dřevin

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Mendelova univerzita v Brně
Klíčová slova: vitalita dřevin, stav lesa, vitalita lesa
Anotace projektu:
Cílem projektu je posílení kvality a excelence, zapojení do mezinárodních projektů a publikačních týmů, etablování členů cílové skupiny (CS), především mladých vědců a studentů, v mezinárodní vědě a jejich stabilizace. Zapojením vysoce kvalitního zahraničního vědce v oblasti komplexních chorob dřevin bude tým výzkumně navázán na instituce v Rakousku, Norsku, Itálii a Slovinsku. Týmové propojení zlepší odborné a organizační kompetence, excelenci členů CS projektu, zintenzivnění komunikační a týmové vazby na zahraniční instituce. Komplexní hodnocení zdravotního stavu lesů spolu s posouzením vitality, resp. stresové zátěže jednotlivých stromů je nezbytné pro pochopení působení klimatických extrémů a environmentálních změn. Pro interpretaci indikátorů vitality s cílem navrhnout opatření v adaptačním managementu a eliminovat dopady parciálních stresorů je nezbytná existence týmu schopného analýzy a syntézy znalostí, opatření je třeba navrhovat s vazbou na excelentní evropská pracoviště.

Platforma pro studium a inventarizaci lesních ekosystémů

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Mendelova univerzita v Brně
Klíčová slova: inventarizace lesních ekosystémů, ekosystém, komunikačni platforma
Anotace projektu:
Cílem projektu je vytvoření funkční sítě institucí zabývající se širokou škálou aktivit v oblasti studia a inventarizace lesních ekosystémů, nastavení a zintenzivnění jejich spolupráce a vytvoření komunikační platformy. Cílovou skupinou jsou studenti, akademičtí a další pracovníci VŠ a další pracovníci zabývající se VaV aktivitami. Záměrem je prohloubení komunikace a interaktivní spolupráce mezi partnery formou studentských praxí a stáží, zpracování kvalifikačních prací v rámci multidisciplinárních týmů, kde budou zohledněny biologické i lesnické přístupy a následné interpretaci zjištěných skutečností. Lesy jsou stabilizačním prvkem středoevropské krajiny, kde jsou předmětem lesnického plánování, vycházejícího z biologicko-ekologických základů. Řešení otázek v lesnictví vyžaduje komplexní přístup a spolupráci řady oborů. Úlohou platformy je nastavení komunikace a uplatňování společného přístupu k lesním ekosystémům. Čtyři klíčové aktivity budou realizovány žadatelem a jeho partnery.

Vytvoření týmu pro komplexní posouzení biofyzikálních a socioekonomických dopadů adaptačních opatření k podmínkám změny klimatu

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: postdok, adaptace, bioenergetika, globální změna klimatu, adaptační opatření, vzdělávání postdoků, stáže
Stránka projektu: http://czechglobe.cz/cs/projektove-stranky/post...
Anotace projektu:
Cílem projektu je vytvoření kvalitního vědeckého multidisciplinárního týmu zaměřeného na výzkum a posouzení adaptačních opatření v oblasti bioenergetiky ke globální změně klimatu (GZK). Jádro tohoto týmu budou tvořit vědečtí pracovníci Centra výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i., jenž do svého výzkumného týmu zařadí dva postdoktorandy (postdoky), kteří se formou stáží budou vzdělávat na špičkových zahraničních institucích. Klíčovým prvkem bude odlišná specializace obou postdoktorandů vhodně kombinující přírodní a společenské vědy. Vzájemnou spolupráci postdoků tak bude dosaženo širšího náhledu a pochopení dopadů a komplexnosti vazeb v dané oblasti. Projekt si klade za cíl připravit na kariérní rozvoj perspektivní mladé vědce ve vyhraněné specializaci, která v ČR absentuje. V neposlední řadě budou postdoktorandi šířit své nabyté vědomosti, dovednosti a zkušenosti formou publikací, seminářů, workshopů a kurzů mezi další, zejména mladé vědce a studenty v ČR i zahraničí.

Rekonstrukce hydro-klimatických podmínek jara a léta posledního milénia v České republice na základě dubové standardní chronologie

Poskytovatel grantu: Grantová agentura České republiky
Koordinující příjemce: Masarykova univerzita
Další účastník projektu: Mendelova univerzita v Brně
Další účastník projektu: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: rekonstrukce klimatu, dubová chronologie, šířky letokruhů, hydro-klimatické podmínky, poslední milénium
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Variabilita klimatu v před-instrumentálním období může být studována na základě tzv. proxy dat. Řada prací byla věnována rekonstrukci teploty vzduchu, avšak několik studií z nedávné doby prokázalo, že chronologie sestavené z šířek letokruhů dubu (Quercus sp.) mohou obsahovat cennou informaci pro rekonstrukci hydro-klimatických poměrů (srážek/sucha). Unikátní standardní chronologie dubu z ČR pokrývající nepřetržitě období od r. 352 bude podstatně doplněna a rozšířena vzorkováním recentních, historických a subfosilních dřev a to především pro období s nízkým počtem vzorků. Z homogenizovaných řad z instrumentálního období bude sestavena množina parametrů, které charakterizují srážkové poměry či výskyt sucha. Na tyto hydro-klimatické parametry budou následně kalibrovány šířky letokruhů. K vlastní rekonstrukci bude využito metody ansámblů, která umožní jednak kvantifikovat vztah mezi šířkou letokruhů a množinou hydroklimatických parametrů, jednak odhadnout rozsah nejistot. Hlavním výsledkem bude kvantitativní rekonstrukce srážek/sucha jara/léta pokrývající poslední milénium.

European Plant Phenotyping Network

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: zde zapsat 1 klíčové slovo, další přidat do dalších řádků; Plant phenotyping; Bioeconomy; Genome; Phenotype; Environment
Stránka projektu: http://www.isvav.cz/projectDetail.do?rowId=7E12047
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
The ability to quantitatively analyze plant phenotypic traits (from single cells to plant and stand level) and their dynamic responses to the environment is an essential requirement for genetic and physiological research, and the cornerstone for enabling applications of scientific findings to bioeconomy. Whereas molecular profiling technologies allow today the generation of a large amount of data with decreasing costs largely due to automation and robotics, the understanding of the link between genotype and phenotype has progressed more slowly. Insufficient technical and conceptual capacity of the plant scientific community to probe existing genetic resources and unravel environmental effects limits faster progress in this field. The development of robust and standardized phenotyping applications depends on the availability of specialised infrastructure, technologies and protocols. Europe has become a key driver in defining innovative solutions in academic and industrial settings. However, the existing initiatives at the local or member-state level represent a fragmented research landscape with similar goals. The aim of this project is to create synergies between the leading plant phenotyping institutions in Europe as a nucleus for the development of a strong European Plant Phenotyping Network (EPPN). The project fosters the development of an effective European infrastructure including human resources, expertise and communication needed to support transnational access to user communities. Joint research activities will adapt and develop novel sensors and methods for application in plant phenotyping. Innovative phenotyping concepts integrating mechanistic, medium- and high throughput as well as field phenotyping will be developed and made available to the community. This project will strengthen Europe’s leading role in plant phenotyping research and application through the creation of a community of research institutes, universities, industry and SMEs.

Integrované hodnocení dopadů globálních změn na enviromentální bezpečnost České republiky

Poskytovatel grantu: Ministerstvo vnitra
Příjemce: CENIA, česká informační agentura životního prostředí
Koordinující příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Příjemce / Organizační jednotka garantující řešení: Univerzita Karlova v Praze
Klíčová slova: Environmental security; Ecosystem services; Vulnerability to global change; Security threats; Adaptation and mitigation measures; Integrated assessment and monitoring; Biophysical and socioeconomic impacts
Stránka projektu: http://www.isvav.cz/projectDetail.do?rowId=VG20...
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Hlavním cílem projektu je rozvinout integrované postupy hodnocení a sledování dopadů globálních změn na environmentální bezpečnost ČR a vyhodnocení z nich plynoucích bezpečnostních rizik pro ekosystémy ČR. Dílčí cíle zahrnují: 1. Dílčím cílem je rozvinout a naplnit závazky ČR plynoucí z monitorovacích programů environmentální bezpečnosti GEOSS a GMES. 2. Vyvinutí metodických a informačních nástrojů poskytujících podporu pro plánování a organizování činností vedoucích k předcházení nebo zmírňování situací vzniklé ohrožením či poškozením ekosystémů. 3. Identifikovat účinky hlavních adaptačních a mitigačních opatření na environmentální bezpečnost. 4. Rozvinout scénáře možného vývoje bezpečnosti ekosystémových služeb v ČR na základě předpokládaných globálních změn a socioekonomického vývoje.