Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

ŘEŠENÉ PROJEKTY

Databáze aktuálně řešených i ukončených projektů.

Vyhledávaní v projektech
Název projektu:
Poskytovatel grantu:
Vydáno
od roku:
do roku:

Počet nalezených projektů: 285

Partnerství v oblasti výzkumu klimatu a adaptačních strategií

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Další účastník projektu: Mendelova univerzita v Brně
Klíčová slova: climate research
Stránka projektu: http://czechglobe.cz/cs/projektove-stranky/part...
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Hlavním cílem projektu je vznik strategického partnerství v oblasti výzkumu klimatu a adaptací na dopady klimat. extrémů. Vznik multidiscipl. týmu složeného z vědců zastupujících instituce terciárního vzdělávání a výzk. organizace vytvoří podmínky pro kvalitní výzk. a nadstandardní publikační činnost.

Výmladkové lesy jako produkční a biologická alternativa budoucnosti

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Mendelova univerzita v Brně
Další účastník projektu: Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. (dále jen "VÚKOZ, v.v.i.")
Další účastník projektu: Botanický ústav AV ČR, v. v. i.
Další účastník projektu: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: coppice forests
Stránka projektu: http://www.isvav.cz/projectDetail.do?rowId=EE2....
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
cílem projektu je spolupráce akademických a vědeckých pracovníků za účelem formování multidisciplinárního vědeckého týmu. Zahraniční vědec zvýší konkurenceschopnost a excelenci týmu. Projekt je určen mladým vědcům k posílení jejich kvality a excelence v mezinárodním prostředí, studentům ke zlepšení jejich uplatnitelnosti v praxi. Cíle bude dosaženo komplexním zhodnocením produkčních i mimoprodukčních funkcí výmladkových lesů se zřetelem na projevy globální změny klimatu.

Vytvoření výzkumného týmu a mezinárodního konzorcia pro počítačový model buňky sinice

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: cyanobacterial cell
Stránka projektu: http://www.cyanoteam.org/
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Projekt posílí konkurenceschopnost českých vědců a doktorandů v oblasti systémové biologie, bioinformatiky, bioenergetiky a počítačové vědy. Globální záměr vytvoření počítačového modelu buňky sinice a bioreaktoru přiláká do ČR špičkové vědce, kteří pozvednou úroveň mladých vědců a studentů na světovou úroveň. Cíle bude dosaženo vytvořením místního výzkumného CZ CyanoTeam(u), který povedou dva špičkoví zahraniční specialisté v nejdynamičtější fázi své kariéry. Kritická úroveň potřebná k vybudování počítačového modelu sinice bude překročena integrací s nově založenou mezinárodní sítí Global CyanoNetwork, která bude kolem CZ jádra sdružovat špičkové týmy z EU, USA a Izraele. Takto vybudovaný potenciál využijeme ve 3. aktivitě, která zahrne vytvoření nových VŠ kurzů a každoroční letní školy a semináře založené na vkladech CZ CyanoTeam(u) i Global CyanoNetwork(u). Cílem je konkurenceschopnost v oboru klíčovém pro vědu, vzdělání i průmysl.

Vytvoření interdisciplinárního vědeckého týmu se zaměřením na výzkum sucha

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: drought
Stránka projektu: http://www.intersucho.cz/
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Cílem projektu je vznik elitního multidisciplinárního týmu specializovaného na výzkum sucha, zvýšení kvalifikace jeho členů s pomocí zahraničních expertů a prostřednictvím zahraničních stáží, urychlení odborného růstu všech členů týmů a jejich posun v hierarchii pracoviště a maximalizace publikačního a badatelského potenciálu. Vznik týmu v rámci Centra výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i., výzkumného centra excelence CzechGlobe a 3 univerzit je reakcí na přepokládaný dopad změny klimatu ve střední Evropě, kterým má být mj. vyšší četnost a intenzita sucha. Projekt sestává ze 3 klíčových aktivit: 1. Vybudování týmu; 2. Vytvoření vědeckého inkubátoru pro zapojení vědců do mezinárodní spolupráce, který předpokládá sérii workshopů a letních škol v kombinaci s web-semináři a stážemi a 3. vznik Centra pro šíření vědeckých poznatků o suchu mezi firmy, státní správu veřejnost. Výstupem projektu bude mj. řada publikačních výstupů včetně těch s vysokým IF a návrhy návazných projektů.

CzechGlobe – Centrum pro studium dopadu globální zmeny klimatu

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: atmosférická depozice; biodiversita; biopaliva a bioenergetika; aklimace a adaptace na změny klimatu; klimatologie a meteorologie; ekologie; ekologická fyziologie rostlin a metabolomika; dálkový přenos skleníkových plynů
Stránka projektu: http://www.czechglobe.cz/cs/projektove-stranky/...
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
- Základním cílem projektu CzechGlobe je hluboké odborné poznání problému globální změny klimatu (GZK), vývoje postupů pro snížení jejích dopadů či adaptace na její působení. Řešení projektu CzechGlobe se odvíjí od tří základních otázek: 1. Nakolik je biosféra planety země schopná absorbovat prokazatelný přebytek oxidu uhličitého, který člověk vypouští do atmosféry s možným dopadem na skleníkový efekt? 2. Jsou terestrické ekosystémy skutečně nejzranitelnějším článkem uhlíkového úložiště planet Země? 3. Je rozvoj lidské společnosti v souvislosti s GKZ trvale udržitelný? Výzkumné a aplikační cíle: VP1: Vyvinutí nástrojů pro modelování klimatických extrémů, nástrojů pro konstrukci lokálních scénářů klimatické změny, vývoj regionálního klimatického modelu s velmi vysokým prostorovým rozlišením a vytvoření regionální prostorové studie vlivu GZK na řízené ekosystémy. VP2: Vypracování metodik pro zvýšení schopnosti ekosystémů poutat CO2 z atmosféry na základě dlouhodobého monitoringu skleníkových plynů, metodiky opatření pro omezení negativních dopadů GZK na hydrologické a biogeochemické cykly lesních povodí, vývoj metod dálkového průzkumu země (DPZ) za účelem tvorby map biochemických a biofyzikálních parametrů vegetace a ekosystémů jako indikátorů procesů uhlíkového cyklu a působení stresových faktorů, vývoj metodik pro omezení negativních dopadů GZK na biodiverzitu VP3: Metodiky řízení adaptačních a regulačních mechanismů rostlin souvisejících s dopady GZK ve smyslu snižování zranitelnosti ekosystémů k probíhajícím změnám. Vývoj optických diagnostických metod určených pro včasnou diagnostiku stresu, identifikace a využití metabolitů s biologickým účinkem jako antistresových látek, růstových regulátorů, látek indukujících rezistenci, antioxidantů apod. VP4: Vytvoření nástrojů a indikátorů pro analýzu dopadů GZK na socioekonomické systémy a predikci dopadů zmírňujících a adaptačních opatření.