Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu
CZECHGLOBE
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
image/svg+xml

ŘEŠENÉ PROJEKTY

Databáze aktuálně řešených i ukončených projektů.

Vyhledávaní v projektech
Název projektu:
Poskytovatel grantu:
Vydáno
od roku:
do roku:

Počet nalezených projektů: 285

Analýza služeb urbánních ekosystémů a jejich vliv na kvalitu života obyvatel měst v ČR

Poskytovatel grantu: Technologická agentura ČR
Koordinující příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: urbánní systémy; ekosystémové služby; kulturní hodnota; kvalita lidského života; správa životního prostředí; Česká republika
Anotace projektu:
Dvouletý projekt se zaměřuje na identifikaci a hodnocení kulturních a regulačních ekosystémových služeb v českých městech různých hierarchických úrovní. Cílem projektu je zhodnotit ekosystémové služby urbánních systémů v České republice, analyzovat hlavní rizika spojená s omezením nebo úplnou ztrátou ekosystémových služeb, vytvořit certifikovanou metodiku a přispět tak ke zefektivnění rozhodovacích procesů v oblasti územního plánování, udržitelného využití krajiny a řízení přírodních zdrojů.

Inovace výuky na MENDELU s důrazem na udržitelný rozvoj krajiny v kontextu priorit EU

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Další účastník projektu: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: vzdělávání, zvýšení efektivity výuky
Anotace projektu:
V kontextu EU a v perspektivě budoucích let hraje udržitelný rozvoj v tvorbě a ochraně krajiny významnou roli, což považujeme za důležité zdůraznit již ve vzdělávání.Projekt a plánované aktivity jsou určeny nejen pro studenty vysokých škol, ale také pro jejich zaměstnance, jejichž další vzdělávání považujeme za nutné pro inovativní přístup k výuce a práci ve školství. Realizací projektu chceme dosáhnout zvýšení efektivity a zkvalitnění výuky a lidských zdrojů, podpořit aktivní přístup a samostatnou práci studentů i zaměstnanců, zlepšit jejich praktické i jazykové znalosti, umožnit multidisciplinární a komplexní pohled na danou problematiku a rovněž umožnit snazší přístup ke vzdělání zdravotně znevýhodněným lidem. Výše zmíněných cílů dosáhneme realizací plánovaných aktivit (inovace výuky, tištěné materiály, webový portál, studijní materiály v Aj, zapojení odborníků z praxe, terénní cvičení aj.). Aktivity bude realizovat MENDELU ve spolupráci s partnerem projektu a externími pracovníky.

Centrum transferu technologií MENDELU

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Příjemce / Organizační jednotka garantující řešení: Mendelova univerzita v Brně
Klíčová slova: transfer technologií
Stránka projektu: http://www.isvav.cz/projectDetail.do?rowId=ED3....
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Realizací projektu bude vybudováno celouniverzitní pracoviště transferu technologií, které bude systematicky nakládat s nástroji dlouhodobé ochrany a rozvoje duševního vlastnictví univerzity i partnerů.

Vybudování vědeckého týmu environmentální metabolomiky a ekofyziologie a jeho zapojení do mezinárodních sítí

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: environmentální metabolomika, ekofyziologie
Anotace projektu:
Cílem projektu je vytvořit za účasti předních zahraničních expertů vědecký tým zaměřený na využití metod environmentální metabolomiky a ekofyziologie pro a) pochopení dopadů globální změny na metabolismus rostlin, b) poznání molekulární podstaty aklimace a adaptace k environmentálním stresům, c) studium vnějších vlivů na cykly uhlíku a dusíku, d) studium transportu a degradace toxických látek v prostředí. Projekt se rovněž zaměří na podporu integrace vytvořeného týmu do mezinárodních excelentních sítí spojujících špičkové vědce v oblastech environmentální metabolomiky, ekofyziologie suchozemských ekosystémů, stresové biologie a fenotypizace rostlin. V rámci těchto sítí i bilaterální spolupráce s předními vědeckými institucemi bude formou vědeckých stáží zajištěno zavádění nových metodik a jejich společný vývoj. Transfer získaných poznatků bude zajištěn formou pořádání letních škol, vědecké konference i zapojením členů týmu ve výuce studentů magisterských a PhD studijních programů.

Sledování steroidů a fytosterolů ve vodním ekosystému

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: Steroidní látky, fytosteroly, derivatizace, GC-MS, LC-MS, výskyt steroidních látek, vodní ekosystém, kořenové čistírny, kaly z čistíren, půdy, transformace fytosterolů.
Stránka projektu: http://www.isvav.cz/projectDetail.do?rowId=LH13045
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Hlavním cílem projektu je vyvinutí vhodných analytických postupů pro analýzu vybraných steroidních hormonů a fytosterolů pomocí GC-MS a LC-MS, zejména vývoj nových extrakčních a derivatizačních postupů pro cílové analyty. Nejvhodnější techniky budou využity pro systematickou studii výskytu steroidních hormonů a fytosterolů ve vzorcích vod, zejména z kořenových čistíren odpadních vod, ve vzorcích kalů z čistíren odpadních vod a ve vzorcích půd z vybraných lokalit. Pro předkoncentraci cílových analytů budou testovány různé způsoby extrakce, např. dvoufázová vodná extrakce, „stir bar“ extrakce a extrakce rozpouštědlem. Bude testována extrakce pomocí iontových kapalin. Pro derivatizaci bude testována silylace hydroxyskupiny, dále oximace a silylace derivátů na oxim-TMS deriváty (GC-MS) a derivatizace založená na reakci hydroxyskupiny s kyselinou pikolinovou a keto skupiny s Girardovým činidlem T, resp. hydrazino pyridinem na Schiffovu bázi a analýza pomocí(LC-MS).

Vývoj modelů pro posouzení abiotických stresů u vybraných energetických dřevin

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: Sucho, stres vysokými teplotami, mrazové poškození, poškození působením větru, vhodnost pěstování rychle rostoucích dřevin, obnovitelné zdroje energie,
Stránka projektu: http://www.isvav.cz/projectDetail.do?rowId=LH12037
Detail projektu v RVVI: RVVI
Anotace projektu:
Cílem projektu je společně vyvinout modelové algoritmy pro kvantifikaci dopadů ekofyziologického stresu vyvolaného působením sucha, vysokých/nízkých teplot a větru na vybrané charakteristiky (výnos, jeho stabilitu, přežití atp.) u vybraných hybridů topolů. Tyto modely budou vyvinuty na základě nově založených a již běžících experimentů v ČR a USA. Modelové algoritmy budou vytvořeny jako extenze mechanického modelu ANAFORE (vyvíjeného na univerzitě v Antverpách) a také jako samostatné empirické/parsimoniální modely a budou testovány pro geograficky odlišné podmínky v rámci Evropy (zejména ČR a dále Belgie a Rakouska) a ve vybraných oblastech USA. Snahou týmu je tímto dosáhnout vysoké univerzálnosti a robustnosti nově vyvíjených modelů. Modely budou následně využity k prostorovým analýzám zaměřených na hledání potenciálně vhodných a nerizikových stanovišť pro zakládání nových porostů energetických dřevin, odhad výnosů v rámci sezóny/obmýtní periody a také pro odhad možných dopadů globální změny.

Nejnovější technologie dálkového průzkumu Země ve službách výzkumu, vzdělání a aplikaci pro rozvoj regionů

Poskytovatel grantu: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: Dálkový průzkum Země
Anotace projektu:
Cílem projektu je synergické partnerství institucí terciárního vzdělávání, výzkumných institucí, NNO a MSP za účelem zvýšení znalostního potenciálu pro aplikace nejmodernějších technologií dálkového průzkumu Země (DPZ). Cíle bude dosaženo spoluprací mezi týmem DPZ z Centra výzkumu globální změny AV ČR v.v.i., specializovaným na letecký hyperspektrální dálkový průzkum a další metody DPZ, a organizacemi v oborech s potenciálem pro využití DPZ. Projekt zpřístupní nejnovější technologie širokému okruhu odborníků terciární,výzkumné a neziskové sféry a studentům VŠ, kteří nemají zatím možnost využití DPZ ve svém oboru. Spolupráce bude realizována formou společného řešení úloh při využití metod DPZ v oborech partnerů a za vstupu celosvětově uznávaných zahraničních odborníků z oblasti DPZ. Tato platforma je startem spolupráce partnerů a umožní rozvíjet využití potenciálu nových metod DPZ při řešení společných výzkumných a aplikačních úloh v jednotlivých oborech a znalosti dále rozšiřovat.

Aplikace postupů environmentální metabolomiky při studiu odolnosti rostlin vůči stresovým faktorům prostředí

Poskytovatel grantu: Akademie věd ČR
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: environmentální metabolomika
Anotace projektu:
Jelikož vliv faktorů růstového prostředí na vývoj a růst rostlin je zprostředkován skrze přímé vlivy na molekulární, biochemické a fyziologické úrovni, komplexní studium těchto procesů umožní pochopení doposud neznámých mechanismů odezvy rostlin označovaných často jako “black box” (Leakey et al. 2009). V tomto ohledu má environmentální metabolomika při studium interakcí rostliny – vnější prostředí a při stanovení zdravotního stavu rostlin na molekulární úrovni řadu předností (Bundy et al. 2009, Field et Lake 2011). Cílem environmentální metabolomiky je (a) systematické studium chemického profilu nízkomolekulárních látek (metabolomu), který charakterizuje určité buněčné procesy, a (b) nalezení změn v profilu metabolitů, které jsou funkčně korelovány k environmentálním podnětům a výslednému fyziologickému a vývojovému fenotypu pletiv, orgánů a celých rostlin (Viant 2009). Biochemický fenotyp rostlin je finálním výsledkem interakce mezi genotypem a prostředím, ale je ovlivňován také regulačními mechanismy na buněčné úrovni jako součást homeostáze. Environmentální metabolomika tak směřuje k nalezení biomarkerů, které umožňují kvalitativní i kvantitativní vyhodnocení stresové odezvy rostlin, pochopení principů aklimace a adaptace ke stresovým podmínkám a využití při selekci genotypů tolerantních ke stresovým podmínkám či při návrhu opatření zmírňujících dopady globální změny na ekosystémy. Metabolomika se zaměřuje na kvantifikaci a identifikaci všech metabolitů daného biologického systému. Metabolická data proto mohou být využita k hodnocení systémových vlastností jako jsou například vzájemná vazba jednotlivých metabolitů, změna v jejich poměrovém zastoupení, koncentraci či změny metabolických drah, a mohou být vztahována k fyziologickým vlastnostem rostlin či celých ekosystémů.

Klimatologická spolupráce pro česko - saský přihraniční prostor

Poskytovatel grantu: SAB
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: klimatické modely
Stránka projektu: http://www.interklim.cz/
Anotace projektu:
Plánovaný projekt co do územního rozsahu zahrnuje kompletní programovou oblast jak na české, tak i na saské straně. V rámci projektu budou soustředěny dlouholeté zkušenosti a metodické znalosti projektových partnerů v oblasti změn klimatu v českém a saském pohraničí a využity ke zpracování a vyhodnocení aktuální a přeshraniční databáze údajů a poznatků. Přitom bude poprvé vypracována jak společná přeshraniční regionální analýza klimatu, tak i projekce jeho vývoje. Rozdělení projekcí klimatu do dvou časových obdobích (střednědobě: 2021-2050 a dlouhodobě: 2071-2100) navíc cílovým skupinám umožní zcela cíleně plánovat adaptační opatření v různých časových horizontech. Zvláštní zřetel v oblasti analýzy a projekcí klimatu bude věnován výskytu a intensitě extrémních událostí. Podklady vytvořené v této souvislosti budou dále předávány s ohledem na jejich praktické využití a vhodnou formou budou zpřístupněny veřejnosti. Vypracování a zpřístupnění odborných podkladů, které projekt předpokládá, je totiž základním předpokladem pro adaptaci na změnu klimatu v celém regionu. Výsledky projektu přinesou tedy nejen zlepšení znalostí o změně klimatu, ale poslouží jako základ pro vývoj adaptačních strategií na obou stranách hranice.

Sentinel 3 Tandem Mission Photosynthesis Study

Poskytovatel grantu: European Space Agency
Příjemce: Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i.
Klíčová slova: fluorescence
Anotace projektu:
This Photosynthesis Study shall analyse the relationship between chlorophyll fluorescence and photosynthesis, and — based on a numerical model — shall develop and test a prototype algorithm to derive photosynthesis from the FLEX (FLuorescence EXplorer) tandem mission measurements [AD-1] and auxiliary data (if needed). This work is necessary to demonstrate the performance of FLEX in the context of mapping terrestrial photosynthesis from space by measuring vegetation fluorescence emission. To meet this goal, a dedicated photosynthesis model based on state-of-the-art existing modules shall be developed and implemented.